Stefan Szolc-Rogoziński
Program obchodów jest współtworzony przez samorząd oraz instytucje kultury, szkoły i organizacje pozarządowe. Jest on stale uzupełniany i wzbogacany. W lutym ukażą się dwie książki: wydanie drugie, uzupełnione monografii S. Rogozińskiego autorstwa Michała Jarneckiego oraz komiks opowiadający historię wyprawy sprzed 135 laty i podążającej jej śladem ekspedycji zorganizowanej przez Macieja Klósaka. Autorem komiksu jest Adam Polkowski.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka przygotowała multimedialną prezentację dla dzieci i młodzieży, która będzie prezentowana w bibliotekach oraz szkołach w Kaliszu i regionie. Kolejnym przedsięwzięciem będzie mobilna wystawa o kaliskim podróżniku i jego dokonaniach. W marcu ogłoszony zostanie konkurs Ad Fontes! organizowany przez Archiwum Państwowe w Kaliszu. Jeden z pięciu proponowanych tematów będzie poświęcony Stefanowi Rogozińskiemu.
Na 26-28 maja zaplanowano Festiwal Kuchni i Podróży. Ten smaczny weekend będzie miał trzy odsłony. Sobota zostanie poświęcona kulturze i kuchni Afryki. Odbędą się: spotkanie z badaczami Afryki i podróżnikami, specjalny pokaz kuchni Czarnego Lądu oraz występy zespołów muzycznych. Wieczór zwieńczy pokaz filmu o tematyce afrykanistycznej, który kaliszanie obejrzą w ramach letniego kina plenerowego.
Kaliska Biblioteka włączy się w organizowaną w dniach od 3 do 4 czerwca pierwszą tegoroczną edycję Nocy Kultury – jej druga odsłona odbędzie się we wrześniu – która zostanie połączona z Nocą Bibliotek. W tych dniach swoje podwoje otworzy wiele instytucji kultury i zabytkowych obiektów. O podróży do Afryki, przebytej "maluchem" opowie znany podróżnik Arkady Paweł Fiedler. Kolejne wydarzenia wpisane w program obchodów Roku Stefana Szolc-Rogozińskiego będą towarzyszyły świętu miasta. Jesienią wystawę poświęconą badaniom Afryki otworzy Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Również Muzeum wspólnie z Miastem Kalisz czyni starania o upamiętnienie miejsca spoczynku Stefana Rogozińskiego na cmentarzu w Bagneux pod Paryżem. Specjalny koncert wieńczący obchody przygotuje Filharmonia Kaliska. Ponadto wiele wydarzeń organizowanych będzie przez szkoły, instytucje kultury oraz stowarzyszenia, jak PTH O. Kalisz, KTPN, PTTK. Aktywnie w działania włączyli się kaliscy harcerze, których celem jest stworzenie Izby Pamięci poświęconej Stefanowi Rogozińskiemu. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyły będą spotkania z podróżnikami i badaczami Afryki.
RED za Iwona Cieślak Urząd Miejski w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze