W sierpniu 2016 roku Miasto Kalisz ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji rewaloryzacji Parku Miejskiego w Kaliszu. Główną nagrodą w konkursie, obok nagród pieniężnych, było zaproszenie zwycięzcy do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie kompletnej wielobranżowej dokumentacji projektowej na rewaloryzację Parku Miejskiego w Kaliszu. Do konkursu zgłosiło się dziewięciu uczestników, którzy przystępując do konkursu zadeklarowali pełną gotowość do opracowania kompletnej wielobranżowej dokumentacji projektowej na rewaloryzację parku w terminie 6 miesięcy od dnia podpisania umowy na zasadach jasno określonych w regulaminie konkursu.
Zwycięzcą konkursu zostali uczestnicy wspólnie biorący udział w konkursie: Hanna Olczyk, Łukasz Dworniczak, Marek Szurlej i Maciej Motas z Wrocławia. W dniu 11 stycznia 2017r. Miasto Kalisz zgodnie z regulaminem konkursu zaprosiło zwycięzcę konkursu do udziału w negocjacjach w trybie zamówienia z wolnej ręki.
Za mało czasu, za dużo problemów
Po pierwszym spotkaniu negocjacyjnym w dniu 13 stycznia br. oraz po spotkaniu zainicjowanym przez Miasto Kalisz na życzenie projektanta w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, którego celem było wstępne przedstawienie założeń zwycięskiej koncepcji oraz uzyskanie opinii Konserwatora Zabytków w tej kwestii, a także po kilkukrotnej próbie umówienia kolejnego terminu spotkania, w dniu 27 stycznia 2017r., władze Kalisza otrzymały pismo od zaproszonego do negocjacji wykonawcy, iż ten nie jest w stanie zrealizować przedmiotowej dokumentacji i wnosi o zakończenie negocjacji, a jego stanowisko należy traktować jako ostateczne. - Jako główne powody odstąpienia od negocjacji wykonawca podał: zbyt krótki termin realizacji zamówienia i brak decyzji o warunkach zabudowy dla obiektów kubaturowych oraz problemy techniczne - kolizje sieci infrastruktury podziemnej na obszarze objętym zakresem projektu. Zarówno kwestie decyzji o warunkach zabudowy jak i rozwiązanie zaistniałych kolizji wykonawca winien rozstrzygnąć w ramach obowiązków wynikających z negocjowanej umowy. Mimo kilkukrotnych prób zachęcenia wykonawcy do zmiany stanowiska i powrotu do negocjacji, wykonawca nie wyraził zgody na naszą propozycję i tym samym uniemożliwił wypracowanie dogodnych dla obu stron warunków umowy – mówi Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
Długa droga do realizacji
Dodatkowo, jak się okazało w czasie negocjacji, grupa wrocławskich architektów nie przedstawiła dokumentów wymaganych zgodnie z regulaminem konkursu, w szczególności w zakresie dysponowania osobami kluczowymi – projektantami z poszczególnych branż niezbędnymi do opracowania kompleksowej wielobranżowej dokumentacji. - Zaistniała sytuacja jest ogromnym zaskoczeniem zarówno dla władz Miasta, jak i dla Członków Sądu Konkursowego, którzy jednomyślnie wyrazili rozczarowanie postawą laureatów konkursu. Trudno bowiem zrozumieć projektantów, którzy dobrowolnie zrezygnowali z nagrody - przywileju opracowania dokumentacji dla rewaloryzacji naszego Parku i jednocześnie z prestiżu, jaki niewątpliwie przyniesie ta realizacja – czytamy w oświadczeniu Miasta.
Zwycięzcy konkursu mieli rozwinąć swoją koncepcję rewaloryzacji Parku Miejskiego w projekt. Niespodziewanie zrezygnowali, tłumacząc, że nie zdążą tego wykonać w 6 miesięcy. Zniechęciły ich również problemy techniczne w postaci kolizji sieci infrastruktury podziemnej.
Koncepcja rewaloryzacji jest własnością Miasta – zastrzegliśmy to w regulaminie konkursu i teraz ma prawo zlecić rozwinięcie tej koncepcji w formie opracowania dokumentacji wielobranżowej innemu wykonawcy.
Obecnie Miasto zwróciło się do Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) z prośbą o wydanie opinii, czy jest możliwe w zaistniałej sytuacji zlecenie tego zamówienia w trybie bezkonkurencyjnym „z wolnej ręki” innemu wykonawcy. - Jeśli nie uzyskamy pozytywnej opinii UZP w tym względzie, ogłosimy postępowanie w jednym z trybów konkurencyjnych. Uzyskaliśmy już także uzgodnienie Konserwatora Zabytków w zakresie przedstawionej koncepcji rewaloryzacji Parku Miejskiego. Mamy też wstępne założenia, co do przebiegu infrastruktury podziemnej i innych urządzeń technicznych. W celu przyspieszenia terminów realizacji, bierzemy również pod rozwagę możliwość podzielenia zadania na projekty obiektów kubaturowych wraz z przyłączami i pozostałe projekty (zieleń, ścieżki, oświetlenie, małą architektura itp.) – wyjaśnia Elżbieta Zmarzła.
Na realizację projektu, którego jeszcze nie mamy, potrzeba będzie około 11 mln złotych.
O zwycięskiej koncepcji rewaloryzacji Parku Miejskiego pisaliśmy TUTAJ
AG za oświadczenie Urzędu Miasta Kalisza, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze