niedziela, 22 września 2024 21:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Policja w szkole. Uczniowie na policji

Ich nauczycielami staną się zawodowi policjanci. Zajęcia przybiorą dzięki temu bardziej praktyczny i realny charakter. Kolejna szkoła w Kaliszu – IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego podpisała list intencyjny o nawiązaniu współpracy z Policją. W uroczystości uczestniczył sam szef wielkopolskich policjantów – nadinsp. Tomasz Trawiński.
Policja w szkole. Uczniowie na policji

W IV Liceum od trzech lat funkcjonuje klasa mundurowa. Przygotowuje do studiowania na kierunkach związanych z zarządzaniem bezpieczeństwem, logistyką służb mundurowych i ogólnie pojętym bezpieczeństwem narodowym. Uczniowie mają dodatkowe zajęcia z zakresu kryminalistyki, ruchu drogowego czy samoobrony. - My w trzeciej klasie mamy podstawy kryminalistyki, rozpatrujemy sprawy związane z miejscem zdarzenia, przestępstwa, zajmujemy się rozwiązywaniem zagadek i generalnie mamy dużo tzw. sprawnościówki. Są to bardzo ciekawe zajęcia – mówi nam Mikołaj Sawicki, uczeń III klasy.

Większość młodzieży decydujących się na naukę w klasie mundurowej ma już sprecyzowane plany na przyszłość. – My chciałybyśmy pracować w policji. Już w gimnazjum nas to zaciekawiło – przyznają Nikola Krzyżaniak i Paulina Czeplińska, uczennice I klasy. – Ja zastanawiam się nad strażą graniczną a policją. Dlatego cieszę się, że nasza szkoła podjęła współpracę z Komendą – dodaje Mikołaj.

A ta znacznie wzbogaci plan zajęć uczniów mundurówki. Ich nauczycielami staną się zawodowi policjanci. - Są to zajęcia związane z przedstawieniem pracy policyjnej, przedstawieniem, jak wygląda proces dochodzeniowy, jak wyglądają oględziny miejsca zdarzenia, ale też i przygotowujemy i pokazujemy jak dbamy o sprawność fizyczną, jak wygląda praca policji tak od środka, poza drzwiami komendy. Uczniowie będą mieli okazję odwiedzić komendę, zobaczyć jak pracują poszczególni policjanci konkretnych wydziałów – mówi nadinsp. Tomasz Trawiński, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.

nadinsp. Tomasz Trawiński, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu i Izabela Kotkowska, dyrektor IV Liceum Ogólnokstzałcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego podpisują list intencyjny o podjęciu współpracy

Do tego uczniowie szczegółowo poznają proces rekrutacji do policji i dowiedzą się jak najlepiej się do niego przygotować. Uczniowie będą również zapraszani do udziału w organizowanych przez Policję uroczystościach, obchodach świąt państwowych, a także do czynnego udziału w działaniach profilaktycznych skierowanych do lokalnej społeczności. - Droga młodzieży, życzę aby to wszystko co będziecie robić i to wszystko czego będziecie się uczyć w ramach zajęć dydaktycznych przynosiło wam radość i zadowolenie. Nosicie mundury, tak samo jak my policjanci. My policjanci, kiedy zakładamy mundury, przestajemy być anonimowi. Stajemy się przedstawicielami formacji, w której pełnimy służbę. Życzę wam zatem, aby noszenie tego munduru było dla was chwałą i wielkim wyróżnieniem – mówił do uczniów insp. Dariusz Bieniek, Komendant Miejski Policji w Kaliszu.

Współpraca Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu ze szkołami realizującymi program klas mundurowych rozpoczęła się sześć lat temu. IV Liceum Ogólnokształcące jest piątą placówką na terenie miasta i powiatu kaliskiego, która będzie objęta patronatem Komendanta Wojewódzkiego  Policji w Poznaniu. Łącznie na terenie Kalisza i powiatu policja współpracuje z 17 klasami mundurowymi, w których uczy się ponad 450 osób. Pozostałe to Zespół Szkół nr 1 w Liskowie, I Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu, Zespół Szkół Ekonomicznych i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.

AG, fot. autor

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: JolaTreść komentarza: Jaki zarządca taki szpital. Pan radny na pewno przyjmie premię za dobre zarządzanie.Data dodania komentarza: 22.09.2024, 18:56Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: pytającyTreść komentarza: Każdy rząd próbował zreformować służbę zdrowia-proszę wskazać któremu ministrowi to się udało bowiem nawet mieliśmy ministrów zdrowia z przebogatym doświadczeniem zawodowym i tytułem profesorskim.Jedyne ich "osiągnięcia" to coraz większe składki zdrowotne,dłuższe kolejki do specjalistów i źle działające szpitale.To jest problem ogólnokrajowy zaistniały dość dawno lecz stale narastający!Data dodania komentarza: 22.09.2024, 18:32Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: LajkonikTreść komentarza: Nie ma zakazu wyprzedzania kilku czy kilkunastu pojazdów na raz. Warunek: dostosowanie prędkości do ograniczeń na danej drodze oraz brak zakazu wyprzedzania oraz brak skrzyżowania. Trzeba zaznajomić się z przepisami a później wypowiadać się na dany temat. Odbiegając od zdarzenia warto popatrzeć jak ludzie jeżdżą w strefie ruchu czy strefie zamieszkania. Nie mają zielonego pojęcia o przepisach. Zapraszam do lektury. Reasumując: pojazd skręcający w lewo musi upewnić się i ustąpić pierwszeństwa pojazdom z przeciwnego kierunku oraz upewnić się czy nie jest wyprzedzany. Oczywiście biorę sytuację np zjazd na posesję. W przypadku skrzyżowań i zakazu wyprzedzania wygląda to odmiennie.Data dodania komentarza: 22.09.2024, 18:28Źródło komentarza: 18-latek i 70-latek podjęli manewr w tym samym momencie? Kto zawinił?Autor komentarza: pytającyTreść komentarza: O,nowy podpis!Chłopie,tobie to innej specjalizacji jest potrzebny oddział/szpital!Czyżby podpisy "efka","niezalogowany" i "Franka" dla propagandy w stylu funkcjonariusza Kłeczka już nie wystarczyły????!!!Data dodania komentarza: 22.09.2024, 18:24Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglaku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama