Służby sanitarne regularnie badają wodę z czterech Stacji Uzdatniania Wody w Kaliszu. Miasto opublikowało właśnie wyniki badań za drugie półrocze 2016 roku. - Woda produkowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kaliszu przeznaczona do spożycia przez ludzi, spełnia wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015. – czytamy w urzędowym komunikacie.
Sanepid bada m.in. mętność wody, jej zapach i barwę. Te parametry są utrzymane na akceptowalnym poziomie. Ponadto w próbkach wody szuka się szkodliwych pierwiastków, minerałów i bakterii. Bakterii grupy coli, w tym Escherichia Coli w kaliskiej wodzie nie wykryto.
Zawartość niebezpiecznych pierwiastków i związków chemicznych jest o wiele niższa niż dopuszczalne normy. Dla przykładu: dopuszczalna norma zawartości ołowiu wynosi 10 m /dm3. W wodzie, którą pijemy zawartość tego pierwiastka wynosi 4 m /dm3.
Podobnie jest w przypadku niebezpiecznych siarczanów. Najwyższe stężenie tych związków chemicznych- 151 mg/dm3, wykryto w wodzie ze Stacji Uzdatniania przy ul. Poznańskiej, ale to i tak dużo mniej niż dopuszczalna norma, która wynosi 250 mg/dm3.
Wodę badano z czterech ujęć: przy Warszawskiej, Poznańskiej, Fabrycznej i na Lisie. Woda do naszych kranów tłoczona jest w dużej części z czterech studni jurajskich o głębokości ponad 300 metrów. Tak głębokie złoża sprawiają, że woda w naturalny sposób oczyszcza się sama. Kaliskie wodociągi modernizują całą infrastrukturę, a takie działania również wpływają na czystość wody.
MS, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze