Wczoraj pisaliśmy o pociągu, który 5 lipca przywiezie do Kalisza turystów z całej Wielkopolski CZYTAJ WIĘCEJ. Dziś kilka słów o celu tej podróży. Są nim dwie przygotowywane na przyszły weekend wystawy.
„Kalisz. Sierpień 1914” to pierwsza tego typu ekspozycja w mieście; jej część możemy już podziwiać m.in. na Rogatce i przy kościele ojców franciszkanów. W sumie na kilkunastu budynkach w Kaliszu zainstalowane zostaną gigantyczne zdjęcia przedstawiające obrazy zniszczenia sprzed stu lat. Wystawa ma działać na wyobraźnię i wrażliwość odbiorców, uzmysławiając wszystkim oglądającym tamtą katastrofę.
Druga, zatytułowana „Wielkie dzieło odbudowy” prezentowana będzie natomiast na Złotym Rogu. Archiwum Państwowe przygotowuje trzynaście pylonów, na których w trzech częściach pokazany zostanie Kalisz z przeszłości; pierwsza część pokazać ma najstarsze polskie miasto w przededniu I wojny światowej, druga to obraz grodu nad Prosną podczas samego konfliktu, a ostatnia przypominać ma żmudny proces powstawania z popiołów. Wernisaż wystawy zaplanowano na godz. 16:00 w sobotę 5 lipca.
Wcześniej zarówno kaliszanie, jak i goście z innych miast w towarzystwie przewodników PTTK będą mieli okazję przejść ulicami miasta, by obejrzeć ekspozycję ogromnych fotografii „Kalisz. Sierpień 1914” i poznać historię tragicznych dla grodu nad Prosną dni. Jedna grupa wyruszy z mostu przy teatrze, druga natomiast z Głównego Rynku. Celem obu będzie jednak Złoty Róg. Podczas spaceru uczestnicy otrzymają ulotki z zadaniami i pytaniami. Ci, którzy poradzą sobie z nimi najlepiej, mogą liczyć na drobne upominki.
RED, Juliusz Kowalczyk, fot. autor, arch.
Napisz komentarz
Komentarze