Roczny dopuszczalny limit dni z przekroczeniem norm dobowych dla pyłu zawieszonego PM10 wynika z prawa unijnego. Polska Zielona Sieć sprawdziła, jak często występowały przekroczenia norm na poszczególnych stacjach wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska w całym kraju od początku roku do 15 lutego.
Listę miast, w których najczęściej występowało brudne powietrze otwierają Kraków, Nowy Targ i Wodzisław Śląski - w nich zanieczyszczonym powietrzem oddychano przez 41 spośród 46 dni tego roku. Na kolejnych miejscach znajdują się Zabrze, Tarnów, Nowy Sącz i Nowa Ruda.
W innych miastach nie jest dużo lepiej, bo do przekroczenia limitu 35 dni zbliżają się także np. Olesno, Kędzierzyn-Koźle i Dąbrowa Górnicza, Mielec, Wrocław, Jelenia Góra, Kłodzko, Legnica, Ząbkowice Śląskie, Zakopane, Opole, Warszawa oraz Poznań. Na tej liście znajduje się także nasze miasto. Od początku roku w Kaliszu odnotowano już 34 smogowe dni.
Przekroczenia stężenia w powietrzu pyłu PM10 wynoszą u nas kilkaset procent, a jeszcze groźniejszego pyłu PM2,5 nawet 1000 procent i więcej.
Taki widok rozciąga się dzisiaj z 11. piętra kaliskiego szpitala. Zdjęcie nadesłał nam czytelnik portalu Andrzej.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze