Dzieci z rodzin z dysfunkcjami, borykających się m.in. z problemem alkoholowym, na wakacje nie pojechałoby, gdyby nie pomoc instytucji społecznych. Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu od kilku lat najbardziej potrzebującym dzieciom zapewnia wakacyjny wypoczynek. - Chodzi przede wszystkim o pokazania im alternatywnego sposobu spędzania czasu wolnego, z dala od przemocy czy uzależnień – mówi Janusz Sibiński, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM w Kaliszu.
Dzieci wyjadą na kolonie i obozy z programem profilaktyczno – terapeutycznym, dofinansowane przez Miasto i zorganizowane przez świetlice socjoterapeutyczne Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Związek Harcerstwa Polskiego i Polski Czerwony Krzyż. - Wzorem lat ubiegłych PCK organizuje obóz dla 50 dzieci z rodzin dysfunkcyjnych z problemem alkoholowym. W tym roku dzieci wyjeżdżają na letni wypoczynek do Darłówka – mówi Jolantsfa Stefańska, dyrektor PCK w Kaliszu.
Kołobrzeg, Jarosławiec i Świnoujście - większość dzieci uda się w właśnie te rejony. Z oferty Miasta skorzysta w te wakacje pół tysiąca uczniów. O pozostałe dzieci, które zostają na miejscu starają się zadbać fundacje i stowarzyszenia. 33 podopiecznych Fundacji „Bread of Life” ma już za sobą tygodniowe zwiedzanie Krakowa, a teraz Fundacja planuje warsztaty językowo-sportowe na miejscu. - Przyjeżdża do nas 6 wolontariuszy ze Stanów Zjednoczonych, którzy będą uczyć dzieci języka angielskiego, a w części sportowej dzieci będą poznawały podstawy karate – zapowiada Aleksandra Tomczak (na zdj.) z Fundacji „Bread of Life”.
Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Homo Homini w tym roku na wakacje nie pojedzie połowa Polaków, dlatego atrakcje dla dzieci, które zostają na miejscu w sierpniu planuje także Miasto.
Ewelina Samulak, RED, fot. int., autor
Napisz komentarz
Komentarze