Kaliskie Spotkania Teatralne to nie tylko najstarszy w kraju festiwal, ale także jedyny w Polsce poświęcony w całości aktorstwu. To także jedna z nielicznych tego typu imprez w Europie. Na tle przeglądów teatralnych wyróżnia go przede wszystkim wyjątkowa formuła, która na pierwszym miejscu stawia nowe kierunki i tendencje w sztuce aktorskiej. W czasie trwającego ponad tydzień festiwalu zobaczymy kreacje tworzone przez wybitnych artystów sceny wszystkich pokoleń, reprezentujących teatry z całej Polski, od Bydgoszczy po Wałbrzych.
Co roku w ramach KST pokazywane są najważniejsze spektakle i zjawiska teatralne ostatnich kilkunastu miesięcy, zgrupowane w kilku blokach: przedstawienia konkursowe, mistrzowskie, pozakonkursowe. Wybrane do programu konkursowego przedstawienia oceniane będą przez dwa niezależne gremia: jury profesjonalne, w którym zasiądą przedstawiciele środowiska teatralnego z Polski i zagranicy (aktor Bogusław Kierc, teatrolożka Monika Kwaśniewska i kuratorka Nadia Sokolenko), a także jury społeczne, złożone z kaliskich miłośników teatru reprezentujących głos publiczności.
W trakcie nadchodzącej 57. edycji wydarzenia obejrzeć można będzie kilkanaście spektakli teatralnych. Sekcja konkursowa obejmuje następujące przedstawienia: „Henrietta Lacks”, wyprodukowana przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik i Nowy Teatr w Warszawie, „Kieł” z Teatru Żeromskiego w Kielcach, „Najgorszy człowiek na świecie” z kaliskiego Teatru im. W. Bogusławskiego, „Raj. Tutorial” z Teatru im. W. Szaniawskiego w Wałbrzychu, „Robert Robur” z TR Warszawa, „Wszystko o mojej matce” z krakowskiej Łaźni Nowej, „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy i „Krzywicka/Krew” w Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy.
Spektakle mistrzowskie to „Kto nas odwiedzi” z warszawskiego Och-Teatru i „Wieloryb the Globe” z krakowskiej Łaźni Nowej, a w nich spotkanie z niekwestionowanymi autorytetami: Jadwigą Jankowską-Cieślak, Janem Peszkiem i Krzysztofem Globiszem. W ramach sekcji pozakonkursowej kaliscy widzowie obejrzą „Jeden gest” z warszawskiego Teatru Nowego i „Hymn do miłości” z poznańskiego Teatru Polskiego, spektakle znacząco poszerzające tradycyjne rozumienie sztuki aktorskiej oraz wymykający się gatunkowym podziałom spektakl popularnego kinoteatru Mumio.
Na uczestników festiwalu czekają również wydarzenia dodatkowe. Miłośnicy teatru będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z aktorami, koncertach, czytaniu performatywnym i w wieczornym silent disco. Część wydarzeń towarzyszących odbędzie się poza terenem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego.
Ceny biletów na poszczególne spektakle wahają się od 25 do 70 zł. Ich sprzedaż, zarówno tradycyjna, jak i internetowa ruszy 13 kwietnia, czyli na miesiąc przed imprezą. Wstęp na wydarzenia towarzyszące festiwalu będzie darmowy. Więcej informacji na temat KST, a także szczegółowy program pojawi się wkrótce na stronie www.kaliskie.org .
Kaliskie Spotkania Teatralne, których tegoroczny budżet wynosi około 700 tysięcy złotych, realizowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.
RK, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze