Na gości czekają dwie wystawy czasowe oraz Pracownia Władysława Kościelniaka, której na pewno wielu jeszcze nie zwiedzało. Specjalnie z okazji Nocy Bibliotek profesor Ewa Andrysiak opowie o coraz bardziej popularnej rozrywce – kolorowankach dla dorosłych. To będzie „wykład” połączony z warsztatami. Zabaw terapeutyczno-plastycznych będzie zresztą więcej, bo nie tylko dzieci – dzięki uprzejmości studentów UTW - będą mogły pomalować sobie twarze w wymarzony sposób. Spora część zdarzeń krążyła będzie wokół tematu podróży, by oczywiście przy okazji przypomnieć, że obchodzimy Rok Stefana Szolca-Rogozińskiego, znanego podróżnika rodem z Kalisza. Książnica organizuje również komputerowe warsztaty na wesoło, w ramach których pracownicy biblioteki będą uczyli na przykład, jak „udoskonalić” bądź całkowicie zmienić swoje zdjęcie poprzez dołączenie obcych elementów. Przez cały wieczór będzie można porozmawiać o książkach, pograć w gry planszowe oraz… posłuchać płyt winylowych, których sporą ilość biblioteka przy ulicy Południowej przechowuje w swych zasobach.
Oto program wieczoru:
Sobota, 3 czerwca 2017 r. godz. 18.00 - OTWARCIE!
Wernisaż wystawy „Twórczość niejedną ma twarz ” - w odsłonie prac artystycznych studentów sekcji malarstwa artystycznego, rękodzieła i fotografii Uniwersytetu Trzeciego Wieku Calisia w Kaliszu
(hol główny Książnicy, parter)
Wernisaż wystawy „Jeśli nie Kamerun, to co...” - przewodniki turystyczne i książki podróżnicze ze zbiorów Książnicy Pedagogicznej”
(wypożyczalnia, parter)
19:00-20:00
Kolej na kolorowanie!... czyli „pozytywna regresja”
„Kolorowanki dla dorosłych” - o nowym fenomenie dla dorosłych opowie prof. dr hab. Ewa Andrysiak
Podczas wykładu możliwość beztroskiej zabawy w kolorowanie
(I piętro, sala wykładowo-konferencyjna)
20:30-21:30
„Zwiedzamy i poznajemy inne kultury” - Jak znaleźć dobrą informację w Internecie? Popraw swoje zdjęcie z wakacji w programach graficznych Microsoft (warsztaty - Mariola Śmiecińska, Jerzy Wasilkowski)
(Pracownia multimedialna, I piętro, sala 16)
21:30-23:00
Wieczorne rozmowy nie tylko o książce i nie tylko przy kawie
(Wypożyczalnia, parter)
Winylowe brzmienie – wieczór z klasyką dla wszystkich, którzy chcą na nowo odkryć brzmienie muzyki z płyt winylowych ze zbiorów specjalnych Książnicy
Planszowe i karciane rozgrywki - zapraszamy miłośników gier - dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy. Jeśli masz gry, z których już nie korzystasz, przynieś je do wspólnego skarbca gier. Jeśli nie masz własnych gier, zagraj naszymi.
INNE ATRAKCJE
Malowanie twarzy (chętnym uczestnikom twarze malują studenci UTW)
Kiermasz książek (Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk oferuje gamę tytułów książki regionalnej)
Kącik Malucha – miejsce w przestrzeni biblioteki, szczególnie przyjazne dzieciom. Zapraszamy dzieci z rodzicami, oprócz zabawek posiadamy duży wybór książek dla najmłodszych.
Wystawy stałe:
Pracownia artystyczna Władysława Kościelniaka
(Czytanie porusza, inspiruje do planowania wypraw, podróży, wędrówek. Zapraszamy na ekspozycję:
„Bliżej świata: wystawa książek i fotografii o tematyce podróżniczej z pracowni Władysława Kościelniaka”
(Dział zbiorów specjalnych, II piętro, sala 22)
„Z bibliotekarskiego lamusa” (Dział zbiorów specjalnych, II piętro, sala 22)
„Z wizytą w dawnej szkole” (Dział zbiorów specjalnych, II piętro, sala 22)
„Kalisz w budowie 1916-1939” oprac. A. Tabaka, M. Hertmann (I piętro)
Wystawy czasowe:
„Signum Libri Decorum. Ekslibrisy polskich bibliotek w zbiorach specjalnych Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu”
„Kolekcja Kiry Gałczyńskiej w zbiorach specjalnych Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu: wybór fotografii”
(II piętro)
Nocy towarzyszy akcja „Przynieś - zabierz książkę”.
R. Kuciński, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze