João de Sousa to znany i ceniony portugalski wokalista, gitarzysta oraz kompozytor mieszkający w Polsce. Przełomem w jego karierze był moment, gdy Andrzej Smolik, zaprosił go do wykonania dwóch utworów na płycie, która wkrótce uzyskała status platynowej. João współpracował także z zespołem Mikromusic i argentyńskim bandoneonistą Arielem Ramirezem.
W 2012 roku, przy wsparciu Camoes Institut oraz Ambasady Portugalii w Polsce, João wydał swój drugi album „João de Sousa & Fado Polaco”. Koncepcja płyty opierała się na nowoczesnym, świeżym spojrzeniu na
muzykę fado oraz współczesną portugalską muzykę folkową. Nie bez znaczenia miała dla wokalisty współpraca z polskimi artystami, którzy wnieśli do utworów pierwiastek słowiański. Po sukcesie projektu, setkach koncertów w Polsce, Niemczech i Portugalii przyszedł czas na nowy album „Luta”, którego premiera odbyła się w kwietniu 2016 roku. João debiutuje tu w roli producenta. W jedenastu autorskich utworach śpiewanych po portugalsku, hiszpańsku, angielsku i polsku (autorstwa Filipa Zawady) łączy elementy rodzimego fado z jazzem, a nawet reggae i hip-hopem. Artyście towarzyszą na tej płycie doskonali muzycy jazzowi. Kompozycje Portugalczyka wynikają z jego luzofońskich korzeni oraz fascynacji brzmieniem polskiego instrumentarium – charakterystycznym połączeniu trąbki ze skrzypcami. Aksamitny, ciepły głos muzyka zdobył już serca rzeszy fanów. W swoim repertuarze João ma również niebanalne interpretacje klasyki fado, polskiej piosenki oraz takich przebojów, jak „Porque te vas” czy „Chorando Se Foi” (Lambada), także w aranżacjach na orkiestrę kameralną. Piosenki João znalazły się na radiowej płycie RAM Cafe vol. 7 oraz w albumie Siesta vol. 11 Marcina Kydryńskiego.
Baczni obserwatorzy polskiej estrady i telewizyjnych show z pewnością pamiętają, że był objawieniem X Factor roku 2014. Co prawda nie wygrał programu, ale konsekwentnie tworzy nad Wisłą polsko-portugalskie przymierze muzyczne i sprawia radość swym fanom śpiewając również słynne polskie piosenki, takie jak „Miłość Ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny czy „Groszki i róże” spopularyzowane przez Ewę Demarczyk.
W kaliskim koncercie Portugalczykowi towarzyszył będzie kameralny kwartet w składzie: Karolina Krężelewska – skrzypce, Dorota Pindur – skrzypce, Ola Pawłowska – altówka i Monika Łapka – wiolonczela. WPA oraz Instytutu Filologii Romańskiej UAM zapraszają do Sali Kameralnej przy Nowym Świecie we wtorek, 6 czerwca, o wpół do siódmej.
R. Kuciński, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze