Wiceszef resortu sprawiedliwości na konferencji podkreślał, że statystyki drogowe są porażające. W Polsce dochodzi do ponad 30 tys. wypadków rocznie, w których ginie ponad 3 tys. osób. Być może zmiana prawa, sprawi, że piratów drogowych będzie w Polsce mniej niż dotychczas.
Według nowelizacji, kierowca, który w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała, trafi do więzienia minimum na 2 lata. Obecnie według prawa polskiego minimalna kara wynosi co najmniej 9 miesięcy. Oprócz tego od czwartku kara nie będzie mogła być zawieszona. Przypomnijmy, że w 2015 roku na 112 wyroków skazującym było 26 zawieszeń.
Ostrzejsze kary są także wprowadzone za świadomą ucieczkę przed policją. Na ten moment jest to wykroczenie, a nie przestępstwo, i grozi za nie jedynie grzywna i kara do 30 dni aresztu. Natomiast po nowelizacji ucieczka przed pościgiem policji będzie przestępstwem, za które grozić będzie od 2 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
To nie jedyne zmiany. Wydłużony zostanie także okres przedawnienia wykroczeń w komunikacji. Będą się przedawniać po trzech a nie dwóch latach. Rząd uzasadnia to zbyt wieloma sprawami, które się przedawniają. W 2015 r. przedawniło się ponad 1 tys. wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji.
Źródło: tvn24bis.pl
Napisz komentarz
Komentarze