Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej - tytuły i odznaczenia dla osób zasłużonych dla Kalisza ZDJĘCIA

Ignacy Adam Bujnicki i ppłk. Henryk Grochowski dołączyli do grona Honorowych Obywateli Miasta Kalisza. Tytuły wręczono w piątek, podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej Kalisza. Posiedzenie rozpoczęło tegoroczne Święto Miasta, obchodzone w czerwcu na pamiątkę dokumentu, w którym książę wielkopolski Przemysł II potwierdził nadanie Kaliszowi praw miejskich.
Uroczysta Sesja Rady Miejskiej - tytuły i odznaczenia dla osób zasłużonych dla Kalisza ZDJĘCIA

Uroczysta Sesja to symboliczne rozpoczęcie Święta Miasta. Tegoroczne zbiega się z trzema ważnymi dla Kalisza datami, o czym przypomniał Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza. - 20 lat temu nasze miasto odwiedził św. Jan Paweł II. 25 lat temu powołano Diecezję Kaliską, a 135 lat temu Stefan Szolc-Rogoziński wyruszył do Afryki i odkrył Kamerun. 

Prezydent Kalisza także nawiązał do historii. W swoim wystąpieniu mówił o dokumencie z 11 czerwca 1282 roku. - Przemysł II, książę wielkopolski, potwierdza w nim nadanie Kaliszowi praw miejskch. Jest to najstarszy przywilej lokacyjny wystawiony naszemu miastu. Opierając się na tym dokumencie, Rada Miejska podjęła decyzję, by w czerwcu obchodzić Święto Miasta.

Głównym punktem spotkania, w którym biorą udział włodarze Kalisza i miejscy rajcy oraz zaproszeni goście, jest wręczenie tytułów i odznaczeń osobom, które w sposób szczególny zapisały się w historii miasta. W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta trafił do śp. Ignacego Adama Bujnickiego, prezydenta miasta w latach 1937 - 1939, patrioty, społecznika i osoby zasłużonej dla kaliskiej energetyki; Bujnicki był m.in. pomysłodawcą i budowniczym elektrowni w Piwonicach oraz autorem planu elektryfikacji Kalisza. Wspierał budowę szpitala, stadionu miejskiego z nowoczesnym torem kolarskim i odbudowę teatru. Według IPN został rozstrzelany 11 listopada 1939 na cmentarzu żydowskim przy Nowym Świecie.  Odznakę dla śp. Ignacego Adama Bujnickiego odebrali Natalia Nieściuszko-Bujnicka, prawnuczka oraz Andrzej Milewski, wnuk Prezydenta.

Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza został także śp. ppłk. Henryk Grochowski, kaliszanin, partyzant, zawodowy oficer, działacz społeczny i gospodarczy. Pochodził z Wilna, ale swoje życie związał z Kaliszem. Po wojnie przeszedł do rezerwy i zaczął pracę w handlu. Kierował m.in. Powszechnym Domem Handlowym w Kaliszu i Poznaniu. Doceniany na tym polu równocześnie, jako przedwojenny oficer i członek Armii Krajowej, był prześladowany przez UB. Przez lata był związany z Powszechną Spółdzielnią Spożywców w Kaliszu, był też prezesem oddziału WSS "Społem" w naszym mieście oraz budowniczym marketu "Tęcza", na którym umieścił tablicę upamiętniającą osoby przebywające w obozie przejściowym, który w czasie II wojny światowej funkcjonował w miejscu sklepu. Był inicjatorem powstania województwa kaliskiego. W 1973 r. otrzymał Honorową Odznakę Miasta Kalisza.

Tytułu Zasłużony dla Miasta Kalisza otrzymali:

- ks. prałat Andrzej Gaweł, wieloletni proboszcz parafii św. Mikołaja

- prof. nadzw. dr. hab. Magdalena Pisarska-Krawczyk, ginekolog, twórczyni Wydziału Medycznego w PWSZ w Kaliszu, a od 1 września 2016 roku rektor tej uczelni

- Józef Rogacki, wiceprezydent Kalisza w latach 1990 - 1994, radny Rady Miejskiej Kalisza i członek Zarządu Miasta Kalisza w latach 1994 - 1998, wojewoda kaliski w 1998 r. i działacz Solidarności.

- Stanisław Wachowiak, od 30 lat kanclerz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jeden z inicjatorów stworzenia jednostki uczelni w Kaliszu, zaangażowany w jej rozwój i rozbudowę. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu odrodzenia Polski

- Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu, zespół działa od 20 lat pod dyrekcją dr Beaty Szymańskiej. Tworzą go studenci i absolwenci kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. Chór jest inicjatorem i organizatorem cyklicznej imprezy - Kaliskiego Forum Chóralnego

Nagrodę Miasta Kalisza otrzymali:

- dr Beata Szymańska, kaliszanka, założycielka i dyrygentka Chóru Kameralnego WPA UAM, z którym dała ponad 150 koncertów i otrzymała wiele krajowych i zagranicznych konkursów

Honorowy Przyjaciel Kalisza:

- Bronisław Ekert, urodzony w Kaliszu w 1932 roku sportowiec i propagator aktywnego stylu życia. w 1947 roku zaczął trenować bok, Pierwszą walkę stoczył 1 czerwca 1947 roku podczas meczu WZKS "Bielarnia" - "Ostrovia". Karierę bokserska kontynuował w wojsku. Po ukończeniu Szkoły Podoficerskiej Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego został pomocnikiem dowódcy plutonu sportowego. Należał do "Gwardii Wisła". Wtedy zrezygnował z boksu na rzecz gimnastyki sportowej. Po powrocie do Kalisza uprawiał gimnastykę artystyczną, był sędzią, instruktorem i trenerem, także w Grecji. Przez wiele lat prowadził zajęcia korekcyjne dla dzieci i młodzieży oraz gimnastykę dla kobiet. Przygotowuje do egzaminów sprawnościowych kandydatów do szkół policyjnych. w 2000 roku został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Kalisza

- prof. dr hab. Jacek Łapott, kaliszanin, absolwent I LO im. A. Mickiewicza, etnograf - afrykanista, wykładowca w Zakładzie Studiów nad Społecznościami Lokalnymi Uniwersytetu Szczecińskiego. Swoje życie związał z tamtejszym Muzeum Narodowym, w którym kierował Działem Kultur Pozaeuropejskich. Dzięki niemu zgromadzone tam zbiory należą do największych w Polsce. Wiele razy odwiedzał Afrykę. W czasie pierwszej wyprawy pokonał tzw. Trasę Stefana Szolca - Rogozińskiego a ponad 100 przywiezionych wtedy eksponatów przekazał Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej.

- Beata Sysiak, nauczycielka języka polskiego w IV LO w Kaliszu, aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu osób niepełnosprawnych. Od 2005 roku jest prezesem Klubu Sportowego Niepełnosprawnych "Start". Zajmuje się m.in. rehabilitacją osób z dysfunkcjami narządów ruchu oraz niepełnosprawnością sprężoną. Najbardziej spektakularnym osiągnięcie  jej wychowanków było piąte miejsce Patryka Biskupa w pływackim finale 100 metrów stylem grzbietowym podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016. w 2007 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta dla Działacza Sportowego.

- Marta Walczykiewicz, sportowa twarz Kalisza, wicemistrzyni olimpijska z 2016 roku w K1 200 metrów. Srebrny medal olimpijski z 2016 roku jest największym osiągnięciem w historii kaliskiego spotu. Wielokrotna zwyciężczyni Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata. Multimedalistka Pucharu Światu. Pięciokrotnie nominowana do tytułu najlepszego sportowca Przeglądu Sportowego. W ostatniej edycji znalazła się w pierwszej 10. Trzykrotnie wygrywała plebiscyt na najlepszego sportowca Wielkopolski.

Marta Walczykiewicz przekazała władzom miasta kopię swojego srebrnego medalu olimpijskiego. Oprócz rocznic, o których wspominał przewodniczący Rady Miejskiej, w tym roku Kalisz obchodzi też jubileusz 25-lecia współpracy z holenderskim miastem Heerhugowaard oraz 20-lecia ze słowackim Martinem.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 18 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: życieTreść komentarza: Kto stosuje i w jakim celu zamki , które się same zatrzaskują ? Po co ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:36Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: PrzytomnyTreść komentarza: Skąd bierzecie te bzdury o 6 tys. mieszkańców Panoram i Złotych Łąk? Cała Kościelna Wieś ma 3,5 tys. mieszkańców. 5 tys. ludzi to ma taka dzielnica jak Majków, dużo większy od tego skrawka Kościelnej Wsi (wystarczy spojrzeć na mapę). Jest tam ok. 140 domków jednorodzinnych i jakieś 260 mieszkań w domach wielorodzinnych. Razem 400 mieszkań, czyli nie więcej niż 1500 mieszkańców.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:10Źródło komentarza: Wznoszą się mury. Nowe biurowce na granicy z KaliszemAutor komentarza: abcdefTreść komentarza: Kościelna Wieś też chciała się przyłączyć, ale negatywną opinię wydał poznański sejmik. Kupa śmiechu była, ostrowscy radni wszystkich opcji nie ***wali radości z sukcesu, zpodeptania woli mieszkańców. Teraz jest już po ptokach. "Genialni" kaliscy prezydenci tak załatwili sprawę obwodnicy, że przebiegnie ona pomiędzy Kaliszem a Kościelną Wsią jako droga klasy "DK", czyli gdyby Kościelną Wieś włączyć do miasta, to musiałoby ono utrzymywać obwodnicę. Staranie się o to, żeby przeprowadzić obwodnicę pierwotnie planowaną trasą przez skraj miasta, ale jako "S" (wtedy utrzymuje ją GDDKiA), przerosło możliwości tych mężów opaCZnościowych, dlatego stanęli na uszach, podzielili sztucznie wariant miejski na dwa i chociaż uzyskały one łącznie dużo więcej głosów niż ich "tani" pozamiejski, to ten ostatni "wygrał" wywołując długotrwałe spory ze Skalmierzycami, przez które obwodnicy jak nie było, tak nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 13:52Źródło komentarza: Wznoszą się mury. Nowe biurowce na granicy z KaliszemAutor komentarza: DTreść komentarza: Dziecko w tym wieku zostalo samo w domu?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:48Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) WSK "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer). Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Miejsce pracy: Kalisz W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY Informacja dla kandydatów do pracy w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. znajduje się pod adresem Polityka RODO ( wsk.kalisz.pl ) Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
Reklama