Jednostka będzie propagować edukację zawodową dla młodzieży podejmującej naukę w szkołach branżowych. CWRKDIZ będzie udzielało informacji zawodowej nt. rynku pracy, możliwości szkoleń, podnoszenia kwalifikacji i przekwalifikowania. Dzięki skupieniu przy Centrum profesjonalnych doradców zawodowych, jednostka będzie wspierać uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz ich rodziców w obszarze doradztwa zawodowego, planowania i rozwoju kariery, a także planowania
i budowania marki osobistej na rynku pracy. - Rozwój przedsiębiorstw na lokalnym rynku powoduje wyzwania dla obszaru edukacji, również tej pozaszkolnej. Dlatego tak ważna jest integracja środowiska Przedsiębiorców, Izb Rzemieślniczych oraz Szkół Branżowych – mówi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Centrum stwarza możliwość pozyskania i umiejscowienia na rynku pracy doświadczonych pracowników.
W ramach zadań realizowanych przez Centrum, dokonywana będzie także diagnoza rynku pracy, wskazująca konieczność kształcenia w zawodach deficytowych dla subregionu kaliskiego (np. stolarz, murarz, dekarz, fryzjer i spawacz), ale również ograniczenia kształcenia w zawodach stanowiących nadwyżkę (np. ekonomista, nauczyciel przedmiotów ogólnych, czy ratownicy medyczni), i określenie tzw. zawodów przyszłości. Pracodawcy będą koncentrować się na zaangażowaniu swoich pracowników w kształcenie praktyczne uczniów oraz doskonalenie nauczycieli zawodu. Celem jest również tworzenie klas patronackich w szkołach branżowych, gdzie młodzi ludzie poprzez system kształcenia dualnego, będą nie tylko zdobywać wiedzę i praktykę, ale mając na uwadze możliwość późniejszego zatrudnienia w danej firmie, będą mieć bezpośredni wpływ na kształtowanie swojej drogi zawodowej.
Centrum będzie pozyskiwać fundusze unijne i wspierać praktyki zawodowe na terenie południowej Wielkopolski oraz staże zagraniczne w ramach takich projektów jak Erasmus+. – Umożliwienie młodym ludziom zdobywania wiedzy i praktyki u partnerów zagranicznych, w znaczący sposób rozwija kompetencje i podnosi kwalifikacje zawodowe, tym samym zwiększając konkurencyjność tych osób na rynku pracy. Ale co najważniejsze, pozytywnie wpływa na promocję zawodów mało powszechnych, jak na przykład zegarmistrz, rymarz, introligator, czy opiekun osoby starszej – dodaje Marzena Wodzińska. - Jestem pewna, że Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu już wkrótce znacząco wpłynie na rozwój kształcenia dualnego oraz rozwój gospodarczy, tym samym zrównoważenie potrzeb i zasobów kapitału ludzkiego w regionie południowej Wielkopolski.
MIK, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze