Jakie dokumenty będą Ci potrzebne?
Jeśli już wiesz, że Twój samochód ma szansę zostać zabytkiem, bo liczy sobie co najmniej 25 lat i od 15 żaden nowy egzemplarz tego modelu nie zjechał z taśm produkcyjnych, a także zawiera w sobie 75proc. oryginalnych części lub też w przeszłości jeździł nim ktoś ważny czy zastosowano w nim unikalne rozwiązanie techniczne, które kwalifikuje go to zapisania na listę za zabytków, to nie pozostaje Ci nic innego jak tylko przygotować niezbędne do tego celu dokumenty.
W urzędzie zostanie poproszony o udokumentowanie własności. O ile posiadasz papier poświadczający, że to Ty jesteś właścicielem samochodu to nie ma o czym mówić. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy okazuje się, że dowód rejestracyjny zaginął lata temu, a faktura poszła z dymem. Ale bez strachu. Wystarczy, że przedstawisz dowód zakupu lub prawowity wyrok sądu w sprawie spadkowej i to wystarczy, aby móc poddać się dalszym procedurom rejestracji.
Potem w kolejności będzie założenie tzw. białej karty, czyli karty ewidencyjnej ruchomego zabytku techniki. Możesz wypełnić ją osobiście lub zwrócić się o pomoc do rzeczoznawcy samochodowego posiadającego rekomendację Ministerstwa Kultury. Pamiętaj, że dokument ten musisz sporządzić w co najmniej trzech egzemplarzach.
Zabezpiecz swój dobytek
Procedury zakończone i Twój pojazd uzyskał dumne miano zabytku. Wydawać by się mogło, że wszystkie najważniejsze sprawy już załatwione. Pozostaje Ci jeszcze zakup ubezpieczenia dedykowanego klasykom (np. https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/), które uchroni Cię od ponoszenia ewentualnych kosztów naprawy po wypadku czy innym nieszczęśliwym zdarzeniu. Proponowana polisa obejmuje szereg różnych sytuacji, w których ubezpieczyciel udzieli Ci pomocy i pokryje wymianę części czy naprawę pojazdu, a musisz mieć świadomość, że renowacja oldtimerów zazwyczaj nie jest tanim procederem.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze