Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy Książnica przetrwa?

Jak już informowaliśmy, z końcem września na emeryturę odchodzi dyrektor Książnicy Pedagogicznej – prof. Krzysztof Walczak. Podsumowując swoją pracę zawodową i prezentując dorobek placówki, którą – z kilkuletnią przerwą – kierował ponad cztery dekady, wyraził głębokie zaniepokojenie o losy biblioteki. Jego zdaniem wiele przykładów, wziętych również z Wielkopolski, świadczy o tendencji do likwidacji bibliotek pedagogicznych. Postanowiliśmy sprawdzić, czy byt Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu jest rzeczywiście zagrożony.
Czy Książnica przetrwa?

Zdaniem profesora Krzysztofa Walczaka trudno nie zauważyć tendencji zamykania bibliotek pedagogicznych (zwłaszcza filii, choć nie obroniły się także dawne placówki wojewódzkie) lub tendencji łączenia ich z instytucjami doskonalenia nauczycieli. Wcześniej spotkało to Leszno, a całkiem niedawno Konin i Piłę. Dyrektor kaliskiej książnicy co prawda podkreślił, że rozparcelowaniu księgozbioru kaliskiej Książnicy zapobiegł w pewnym momencie marszałek Marek Woźniak i że ogromnie przychylna instytucji jest również marszałek Marzena Wodzińska, ale on sam jest pełen obaw o losy placówki po jego odejściu, tym bardziej że w kaliskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli aktualnie panuje bezkrólewie. „Mam głęboką nadzieję, że biblioteka zostanie jako placówka autonomiczna, dobrze się rozwijająca, dobrze zasłużona dla miasta i subregionu kaliskiego” - powiedział prof. dr hab. Krzysztof Walczak. „Jednak idą nowe czasy, a ponieważ nigdy nie byliśmy pupilem niższego personelu w Poznaniu, mogę mieć pewne obawy co do losu biblioteki”.

Obawami dyrektora Książnicy zdziwiona jest jednak marszałek Marzena Wodzińska, ponieważ – jak powiedziała – od dwóch lat prowadziła z profesorem rozmowy raczej o rozbudowie placówki. „Naprawdę nie wiem, skąd to zaniepokojenie. Nie możemy mówić o jakimkolwiek połączeniu placówek, bo Książnicę mamy w Wielkopolsce tylko jedną. Jest to duża placówka – ona wymaga zadbania, rozbudowy, nowego wizażu” – powiedziała członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. „Myślę, że to są wyzwania stojące przed nowym dyrektorem, który niebawem zostanie wyłoniony, bo dyrektor Walczak jest z nami do końca września”.

Marszałek Wodzińska odniosła się ze zrozumiem do niepokoju prof. Walczaka, który niemal całe swoje życie poświęcił rozwojowi biblioteki, ale zdecydowanie podkreśliła, że nie ma mowy o likwidacji placówki. Konkurs na stanowisko dyrektora Książnicy Pedagogicznej zostanie ogłoszony najprawdopodobniej przed końcem sierpnia.

R. Kuciński, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 19 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: nauczycielTreść komentarza: Kto miał zarobić na tej wycince drzewa, ten i zarobił. Właściciel tartaku, czy inny "byznesmen"... A urzędnik zawsze znajdzie wytłumaczenie żeby kary nie zapłacić. A to że były stare, a to że spróchniałe. A to rosły za blisko drogi, a to stanowiły zagrożenie... Dla kogo? Trzeźwemu i jadącemu zgodnie z przepisami kierowcy nie przeszkadzały!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 21:55Źródło komentarza: Masowa wycinka drzew przy drodze wojewódzkiej. Co się dzieje?!Autor komentarza: Też kierowcaTreść komentarza: ,gaszą się gorszy odcinek jest od słowiańskiej do celtyckiej tylko tam jest prawdopodobnie problem z różną zabudowa działek , a do odcinka do remontu wystarczyłoby dołożyc ciąg pieszo-rowerowy i dwa garby z ulicy celtyckiej tam garby stoją w poluData dodania komentarza: 15.04.2025, 21:33Źródło komentarza: Jest przetarg! Na ten remont kierowcy czekali od latAutor komentarza: StanisławTreść komentarza: Chory jest ten świat teraz. Przecież te drzewa rosły jeszcze przed II wojną światową i tymi drogami jeździły czołgi które są szersze niż TIRy i drzewa pomimo swej wówczas wątłej budowy przetrwały wojnę a jakiś głupio mądry w krawacie lekką ręką podpisał wycinkę tak wspaniałych drzew. A potem wszyscy się dziwią że są powodzie i huragany. No sorry ale ja czekam kiedy natura pokaże wyższość swojej siły nad głupotą ludzką.Data dodania komentarza: 15.04.2025, 20:40Źródło komentarza: Masowa wycinka drzew przy drodze wojewódzkiej. Co się dzieje?!Autor komentarza: ha ha haTreść komentarza: Minął prawie tydzień i... remont nadal trwaData dodania komentarza: 15.04.2025, 20:00Źródło komentarza: Koniec remontu! Nowa jezdnia, chodniki, parkingi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/