Malapert Solar Eclipse Expedition, w której udział biorą m.in. kaliszanie: Damian Kowalski, Daniel Stasiak i Radosław Pior, to inicjatywa Koła Astronomicznego Malapert. - Całkowite zaćmienie Słońca to niesamowite zjawisko. Robi się ciemno w dzień. To chyba najpiękniejsze zjawisko astronomiczne na Ziemi - zgodnie mówią członkowie kaliskiego koła astronomicznego. Uczestnicy wyprawy wylatują do USA 9 sierpnia. - Najpierw dotkniemy stopą Oceanu Spokojnego, a potem przeniesiemy się do centralnych stanów, żeby zobaczyć piękno Ameryki - mówi Radosław Pior, promotor astronomii. - Patronem naszej wyprawy jest Karol Malapert, który już na początku XVII wieku obserwował Słońce z wieży przy kościele garnizonowym.
Celem wyprawy jest obserwacja całkowitego zaćmienia Słońca, ale uczestnicy pragną zobaczyć nie tylko zjawiska na niebie. - Planujemy zwiedzić parki narodowe w stanach Utah, Arizona i Wyoming, ogółem odwiedzimy 7 stanów, pokonamy samochodem ponad 2500 mil, na naszej trasie jest Wielki Kanion i Yellowstone, a także znana z filmu „Auta” Chłodnica Górska - wylicza Damian Kowalski.
Zaćmienia Słońca to - wbrew pozorom - dość częste zjawiska astronomiczne. Występują kilka razy w roku. - Tajemnica związana z całkowitym zaćmieniem Słońca tkwi w tym, że jest ono możliwe do podziwiania tylko z niewielkiego skrawka Ziemi i to przez bardzo krótki czas - wyjaśnia Daniel Stasiak, który na co dzień jest animatorem astronomii, a wyprawa na całkowite zaćmienie Słońca to spełnienie jego astronomicznego marzenia.
Zaćmienie Słońca 21 sierpnia 2017 roku będzie obserwowane w całej krasie w wąskim pasie ciągnącym się przez całe Stany Zjednoczone. Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Europie nastąpi w sierpniu 2026 roku i będzie możliwe do obserwacji np. z Hiszpanii. W Polsce na to niezwykłe zjawisko musimy poczekać do października 2135 roku.
Wyprawę kaliszan można śledzić na kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCSt1JsV6wRlANew8QPrrGdQ oraz na blogu: www.malapert.pl
MIK, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze