Muzeum wzbogaciło się m.in. o Stara 660 M2. To polowa stacja ładowania akumulatorów. Pojazd powstał w 1982r. Samochód posiada pełne wyposażenie, w każdej szufladzie można znaleźć przedmioty z minionego wieku. Star ciągnie przyczepę z agregatem prądotwórczym. Ciężarówka zabezpieczała wojsko w prąd w czasie trudnych warunków.
Kolejny nowy nabytek, to Uaz 469. Jest to tzw. wóz dowodzenia, czyli auto wyposażone w komplet radiostacji do łączności na różnych szczeblach. Jest również w pełni sprawny i wyposażony. Wnętrze pojazdu zachwyca działającym sprzętem nawigacyjnym oraz radiowym.
I jeden z najciekawszych wehikułów PRL, czyli Star 25 LS. Jest to samochodowa łaźnia polowa. Eksponat został zakupiony dzięki wsparciu prywatnego inwestora. Pochodzi z 1966r. Taka łaźnia posiadała w swoim wyposażeniu sześć prysznicy i drewniane ławeczki, niestety nie zostały one zachowane. Muzeum będzie chciało odtworzyć wnętrze ,remont tego pojazdu przewidziany jest na początek jesieni.
Muzeum posiada ogólnie ponad dziesięć pojazdów wojskowych i nadal chce poszerzać swoją kolekcję. Teraz oczekuje na naziemne urządzanie radiolokacyjne, na samochodzie Tatra 148, które przyznane jest nieodpłatnie na wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej. Największym pragnieniem kaliskiego muzeum jest posiadanie czołgu.
Pomimo coraz większej liczby eksponatów muzeum to nie posiada jeszcze stałej siedziby. Garaż przy ul. Noskowskiej to grzecznościowe użyczenie miejsca, gdzie można dokonywać napraw. Niestety nie mieszczą się tam wszystkie pojazdy, tak więc niezabezpieczone eksponaty padają ofiarą wandalizmu. Wczorajszego dnia została wybita szyba polowej łaźni, i to nie jest pierwszy taki przypadek zniszczenia.
Dominika Tyc, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze