Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dlaczego turyści przyjeżdżają do Kalisza?

Jedni z powodów sentymentalnych. Inni, bo chcą zobaczyć najstarsze miasto w Polsce, zwane też Wenecją Północy z uwagi na dużą liczbę mostów. Turyści przyjeżdżają do Kalisza z różnych zakątków Polski, ale też odległej Japonii, Australii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. I jak zapewniają przedstawiciele Ratusza wyjeżdżają zachwyceni, urzeczeni historią naszego miasta i jego architekturą.
Dlaczego turyści przyjeżdżają do Kalisza?

Do początku sierpnia br. Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu zarejestrowało 4 554 turystów i grup turystycznych. Według CIT każdego roku liczba odwiedzających sukcesywnie wzrasta. - Szczególne nasilenie turystyki do naszego miasta rejestrujemy w maju i miesiącach letnich, przy czym Kalisz ma swoje atrakcje również na pogodne i pochmurne dni. Z informacji od turystów wiemy, że wybierają najstarsze miasto w Polsce jako bezpośredni cel podróży, ale też zauważają, że miasto posiada atrakcyjne położenie geograficzne na mapie Szlaku Piastowskiego – mówi Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Kaliszu.  - Nie bez znaczenia jest dogodne położenie Kalisza, który znajduje się w centralnym miejscu między Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem. Część osób odbywa podróże sentymentalne, wskazując, że jest to miejsce wyjątkowe, o niepowtarzalnej atmosferze.

Z bliska i bardzo daleka

Do Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu zgłaszają się turyści z całej Polski. -  Mamy gości z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Częstochowy, Zamościa, Torunia, Magdalenki, Oświęcimia, Kłodzka, Kielc, Opola, etc. Wielu nie kryje zachwytu i zaskoczenia, że Kalisz jest tak piękny, a urzeczeni historią i architekturą deklarują powrót, żeby lepiej poznać miasto i przeznaczyć na pobyt kilka dni – mówi Elżbieta Zmarzła. Nie brakuje też turystów zagranicznych. Również tych z bardzo daleka. – To przyjezdni z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Ukrainy, Niemiec, Austrii, Rosji, Japonii, Danii, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, USA, Australii czy nawet Zjednoczonych Emiratów Arabskich – dodaje rzeczniczka kaliskiego Ratusza.

Zabytkowy autobus hitem

Co turyści chcą zobaczyć w Kaliszu? - Zwiedzanie miasta przybiera różny charakter. Na weekend chętnie wybierają zwiedzania wieży ratuszowej z przewodnikiem oraz czerwony zabytkowy SAN H100B. Atrakcje te są nieodpłatne dla turystów – mówi Elżbieta Zmarzła. Wyjątkowym powodzeniem cieszy się ta ostatnia. Pomimo zwiększenia w sierpniu częstotliwości kursów do autobusu ustawiają się kolejki oczekujących.

W Centrum Informacji Turystycznej przyjezdni mogą zaopatrzyć się w mapki, na których zaznaczonych jest blisko 30 miejsc polecanych do odwiedzenia. To m.in. obiekty architektury świeckiej i sakralnej, miejsca kultury; muzea, galerie itp. - Miejsca szczególnie chętnie odwiedzane to ratusz, katedra św. Mikołaja, mury miejskie z Basztą Dorotką, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, Pałac Gubernatora, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Muzeum Historii Szczypiorna, słusznie kojarzone z Legionistami Józefa Piłsudskiego i początkami piłki ręcznej w Polsce, a także kameralne Muzeum Osiakowskich i Centrum Kultury i Sztuki – wymienia Elżbieta Zmarzła. - Sporym zainteresowaniem cieszy się Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu.

Na pamiątkę

Z Kalisza nie sposób wyjechać, nie próbując Andrutów Kaliskich. Ten lokalny przysmak szczególne poleca gościom Centrum Informacji Turystycznej. - Odwiedzający nas mogą też nabyć znaczki turystyczne, odcisk pieczęci turystycznej Kalisza, pamiątkowe gadżety. Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej możemy zaproponować w CIT piękne albumy, wartościowe i historyczne opracowania dotyczące naszego miasta – dodaje Zmarzła.

MIK, fot. arch.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama