Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejne skarby na Starym Mieście

O kolejne znaleziska poszerzą się zbiory Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Fragmenty średniowiecznego domostwa oraz monety z różnych wieków odkryto bowiem podczas prac archeologicznych na Starym Mieście.
Kolejne skarby na Starym Mieście

Jak podkreśla Leszek Ziąbka z kaliskiego muzeum, ostatnie odkrycia na Starym Mieście są jednymi z najcenniejszych. Tym razem archeolodzy trafili na pozostałości gospodarstwa domowego datowanego na drugą połowę 11 wieku i początki 12. Zachowane jest klepisko oraz pozostałości pieca. - Jest to rewelacyjne znalezisko, z tego względu, że rzadko takowe obiekty się znajdują. Zachowały się też widoczne ściany tego domostwa, w środku też na tym klepisku znaleziono też strasznie dużą ilość materiału archeologicznego – mówi Leszek Ziąbka, kustosz Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Archeolodzy są w stanie określić nawet, czym żywili się średniowieczni kaliszanie – gustowali w mięsie i rybach. Zachowały się także naczynia, średniowieczne sztućce oraz biżuteria z m.in. srebra, ametystu i szkła. Wiadomo, że mieszkańcy byli nie tylko zamożni, ale parali się także handlem dalekosiężnym, o czym świadczą zachowane przęśliki czyli rodzaje ciężarków mocowanych do wrzecion. Ten surowiec ówcześni kaliszanie sprowadzali z terenów Rusi Kijowskiej. O bogactwie społeczności zamieszkującej te tereny świadczy z kolei szereg dawnych monet. - Do takiego mennictwa należy denar Ottona i Adelajdy. Bardzo późna emisja, prawdopodobnie jakieś naśladownictwo bite prawdopodobnie w Polsce. Z chronologicznie troszeczkę młodszych monet trzeba wyróżnić zdecydowanie denary krzyżowe bite od końca X  po początki XII wieku – mówi dr Adam Kędzierski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Co ciekawe, niektóre z monet mogły pochodzić z kaliskiej mennicy z 11 wieku. Archeologom udało się znaleźć także monety z czasów m.in. rozbicia dzielnicowego i czasów jagiellońskich. Same prace wykopaliskowe będą kontynuowane prawdopodobnie także w przyszłym roku. Teraz badacze na tym terenie pracować będą jeszcze do końca miesiąca.

Dziesięcioro w sumie archeologów nie mogłoby dokonać tak ważnych odkryć bez życzliwości Andrzeja Spychalskiego, właściciela kryjącej te skarby działki na Starym Mieście. Badania archeologiczne finansowo wsparło także miasto Kalisz. 

MZ. fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama