Nowe świadczenie wprowadza ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Do tej pory takie osoby mogły liczyć na pomoc państwa, ale 400 zł było przyznawane tylko raz na rok i po spełnieniu określonego kryterium dochodowego (np. dochód osoby uprawnionej samotnie gospodarującej nie powinien przekraczać kwoty odpowiadającej 120 proc. najniższej emerytury).
Teraz opozycjoniści z czasów PRL-u mogą ubiegać się o przyznanie 402,72 zł comiesięcznego dodatku, bez względu na dochód. Świadczenie będzie wypłacane im do końca ich życia. - Podstawowy warunek to posiadanie statusu działacza opozycji albo należy być osobą w jakiś sposób doświadczoną działaniem służb w tamtych czasach – mówił na poniedziałkowej konfrenecji prasowej Jarosław Wilner Przewodniczący Zarządu Regionu „Solidarność’ Wielkopolska Południowa.
By rozpocząć procedurę należy wypełnić wielostronicowy wniosek. Pomogą w tym pracownicy kaliskiego biura NSZZ „Solidarność” przy ul. 3 Maja 13. - Najpierw trzeba wystąpić do IPN-u z wnioskiem o uzyskanie decyzji administracyjnej, stwierdzającej, że ta osoba nie była działaczem komunistycznych służb ani ich tajnym współpracownikiem, a następnie wystąpić z wnioskiem do Urzędu Kombatantów, załączając decyzję IPN- u oraz dowody swojej działalności plus życiorys i zdjęcie – wyjaśnia Jarosław Wilner.
Jan Mosiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, zaznacza, że dodatek będzie wypłacany każdemu bez względu na obecne sympatie polityczne. W Sejmie poseł PO, Sławomir Nitras miał stwierdzić, że przywileje gwarantowane ustawą „będą przyznawane nie za walkę z komuną, ale za dzisiejsze poglądy". - Spełniających kryteria w ustawie jest to szacunkowo prawdopodobnie około od 40 tysięcy do 60 tysięcy osób. Każda z tych osób niezależnie czy maszeruje w marszach KOD-u czy jest dalej w Solidarności, czy jest w PiS-ie czy w PO, czy jest poza jakimkolwiek nurtem politycznym, ma prawo ubiegać się o ten dodatek emerytalny – podkreśla Mosiński.
Ustawa przewiduje też wypłatę jednorazowej lub okresowej zapomogi np. w przypadku długotrwałej choroby. Gwarantuje również prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej.
Ustawa zmienia też definicję osoby represjonowanej, obejmując nią osoby represjonowane w okresie od dnia 1 stycznia 1956 r. do 31 lipca 1990 r., a nie jak dotychczas do dnia 4 czerwca 1989 r.
AG, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze