Święto to wprowadzone zostało ustawowo 22 lipca 1945 roku w miejsce zniesionego Święta Niepodległości przypadającego 11 listopada, W ustawie czytamy, że „celem Narodowego Święta Odrodzenia Polski jest upamiętnienie po wszeczasy odrodzenia niepodległego i demokratycznego państwa polskiego”.
Faktycznie jednak chodziło o odsunięcie wspomnienia niepodległości wywalczonej w 1918 roku drogą militarną i podkreślenie wagi umocowania w Polsce agentury sowieckiej. 22 lipca 1944 w moskiewskim radiu wyemitowano bowiem komunikat o powołaniu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. PKWN składało się z przedstawicieli Krajowej Rady Narodowej, Centralnego Biura Komunistów Polskich oraz Związku Patriotów Polskich.
Święto obchodzono przez wszystkie lata trwania Polski Ludowej. Główne uroczystości (pochody, wydarzenia sportowe itd.) odbywały się w Warszawie – na placu Zwycięstwa (obecny plac marszałka Józefa Piłsudskiego) lub na Stadionie Dziesięciolecia. Na ten dzień wyznaczano ważne wydarzenia, cementując tym samym wartość socjalistycznego społeczeństwa i jego pracy – 22 lipca otwarto m.in. Pałac Kultury i Nauki (1955) i Trasy W-Z (1949) oraz Łazienkowską (1974) w Warszawie.
Narodowe Święto Odrodzenia Polski było też dniem wolnym od pracy. Święto zniesiono ustawą Sejmu Kontraktowego z 6 kwietnia 1990 r. Równocześnie ta sama ustawa przywracała Święto Narodowe Trzeciego Maja.
Święto hucznie obchodzono również w naszym regionie. To jak władza ludowa zachęcała do świętowania wyraźnie widać na afiszach i plakatach z lat 60 – tych ubiegłego wieku udostępnionych portalowi faktykaliskie.pl przez Archiwum Państwowe w Kaliszu.
MZ, MS. fot. Archiwum Państwowe w Kaliszu.
Napisz komentarz
Komentarze