Estetyczne i minimalistyczne- wpisuje się doskonale w modę, która panuje w świecie grafiki i pijaru. Dwie proste wieże i brama. Logo na pewno nawiązuje do herbu Kalisza, ale nie tylko. Motyw murów obronnych, dwóch baszt i bramy warownej jest chyba najczęściej pokazywanym obrazkiem w herbach wielu miast w kraju.
Niemal identyczny widok mamy w herbie Fromborka, Będzina, Środy Wielkopolskiej czy Sieradza. Wszędzie tam widzimy dwie wieże i bramę. Te herby różnią się jednak elementami, które od wieków związane są z historią miasta i z zamieszkującą je ludnością. I tak Frombork ma Madonnę z dzieciątkiem, Będzin królewską koronę, Środa hełm i tarczę. Każdy z tych elementów coś znaczy i bez niego cały herb stałby się niepełny, nijaki. Kalisz ma trębacza. I tak od XIV wieku.
Po co nam logo i identyfikacja wizualna miasta? Opowiedział o tym prezydent Sapiński. - Określiła ona zarówno nasze dziedzictwo, mocne strony, jak i nasze ambicje, wizję marki (…) Podkreśliła atuty charakteryzujące nas na tle innych, atrakcyjne z punktu widzenia mieszkańców, turystów, inwestorów. – powiedział na czwartkowej konferencji Grzegorz Sapiński.
Mamy w herbie element „charakteryzujący nas na tle innych”, który jest „naszym dziedzictwem” i rezygnujemy z tego przy projektowaniu logo, prezentując zunifikowany znak dwóch wież i bramy, który pasuje tak do Kalisza, jak i do dziesiątek średniowiecznych miast w Polsce. Gdyby wyrzucić z herbu Fromborka Madonnę, z Środy hełm i tarczę, z Będzina koronę- tak jak zrobiono w Kaliszu z trębaczem, to „kaliski” znak pasuje do nich idealnie.
Za nową identyfikację wizualną zapłaciliśmy profesjonalnej firmie 29 tys. zł. Firmie tak nowoczesnej, że nawet ich strona internetowa nie ma polskiej wersji językowej. Widocznie XIV- wieczny trębacz jest passé w obecnych trendach światowych.
Autor logo Kaliskich Linii Autobusowych, które powstało wiele lat temu, dobrze wiedział, co w naszym herbie jest najważniejsze
Władze miasta zapowiadają teraz kampanię promocyjną nowej identyfikacji wizualnej. Pewnie spora część budżetu pójdzie na wyjaśnienia i odpowiedź na pytanie: gdzie się podział trębacz?
M. Spętany, fot. kalisz.pl, wikipedia.org
Napisz komentarz
Komentarze