W pierwszej instancji najwyższa kara wynosiła 10 lat, pozostali oskarżeni dostali po 3 do 5 lat pozbawienia wolności. Od tego werdyktu odwołały się obie strony. Jak podaje portal tvn24.pl katowicki Sąd Apelacyjny, uzasadniając złagodzenie wyroku podniósł, że każdy ma prawo odpowiadać przez niezawisłym sądem, a jako okoliczność łagodzącą wskazał długotrwałość procesu, a także fakt, że powodem katastrofy był błąd ludzki. Nie bez znaczenia dla sądu była też postawa oskarżonych, którzy brali czynny udział w rozprawach i wypełniali swoje obowiązki.
Kaliszanin wśród ofiar
Hala Międzynarodowych Targów Katowickich zawaliła się 28 stycznia 2006 r. Odbywała się tam wówczas ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych. Na dachu o powierzchni hektara zalegała warstwa śniegu i lodu. Według specjalistów ważył on około 190 kg na metr kwadratowy.
W momencie katastrofy w hali przebywało blisko 700 osób. Zginęło 65, a ponad 140 zostało rannych, w tym 26 ciężko. Wśród ofiar był też 32-letni mieszkaniec Kalisza, z zawodu informatyk, ale od kilku lat przedstawiciel hurtowni weterynaryjnej. Zostawił pogrążoną w żałobie żonę i rodzinę. W zdarzeniu ranny został ponadto pracownik jednego z kaliskich zakładów pracy.
Największa katastrofa, najdłuższy proces w Polsce
Skazani to projektant hali MTK, który usłyszał najwyższy wymiar kary, a także rzeczoznawca, inspektor nadzoru budowlanego i członkowie zarządu MTK. Uniewinniono wykonawców hali.
Proces w sprawie katastrofy był najdłuższym w Polsce – trwał od 2009 roku. Przeprowadzono 200 rozpraw, które według wyliczeń jednego z adwokatów trwały blisko 1250 godzin, zgromadzono 305 tomów akt i przesłuchano 141 świadków. Opinie składało 5 zespołów biegłych.
Tragedia w Katowicach była największą katastrofą budowlaną w Polsce.
MIK, fot. YouTube, zrzut z ekranu
Napisz komentarz
Komentarze