niedziela, 22 września 2024 11:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mediatorzy w szkołach ZDJĘCIA

Konflikty w szkole były, są i będą. Jest jednak nowy pomysł na ich rozwiązywanie - przygotowanie mediatorów, zarówno dorosłych, to znaczy nauczycieli i dyrektorów, jak i młodzieżowych, czyli mediatorów rówieśniczych. Przykład przyszedł z Gdańska, a w tej chwili solidne podstawy ma już Wielkopolskie Centrum Mediacji.
Mediatorzy w szkołach ZDJĘCIA

Podczas konferencji przebiegającej pod hasłem „Mediacje w szkole – tworzenie dobrego klimatu nauki i wychowania”, zorganizowanej przez kaliski ODN w Auli Collegium Oecologicum PWSZ, swymi doświadczeniami dzielili się m.in. mediatorzy z Gdańska. Tam bowiem już kilka lat temu pedagog Katarzyna Stryjek rozwinęła mediacyjną metodologię rozwiązywania sporów. Jej zdaniem w szkołach od lat funkcjonowało mylne przekonanie, że mówienie o konfliktach jest przyznaniem się do braku kompetencji. „Teraz jest czas, kiedy nauczyciele otwarcie mówią o tym, że potrzebują narzędziowni, potrzebują praktycznych, skutecznych metod, a nie teorii, którą świetnie znają. Mediacja tutaj się wkomponowuje idealnie. To jest coś, co my mamy naturalnego – umiejętność mówienia i słuchania” – mówiła Katarzyna Stryjek z Gdańskiego Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej.

W szkołach przecież od lat pracują pedagodzy i psychologowie, których zadaniem jest pomagać uczniom. Co wyróżnia zatem mediatora? Sposób rozwiązywania problemów czy konfliktów. Nauczyciel czy dyrektor zbyt często przyjmują rolę osoby, która w spornych sytuacjach za innych podejmuje decyzje. „Nauczyliśmy się, co pewnie wyrasta z jakiejś tradycji, że wychowawca, nauczyciel próbuje rozwiązywać problemy dzieci mówiąc im, że mają sobie podać ręce, pogodzić się i któraś ze stron ma rację bądź nie. Takie odgórne, zewnętrzne rozwiązywanie problemów zupełnie inaczej jest przyjmowane przez uczestników tego konfliktu niż kiedy podchodzimy mediacyjnie, czyli tak naprawdę problem oddajemy im w ręce i oni muszą sami ten problem rozwiązać. Czują się podmiotami danej sytuacji” – powiedziała Iwona Klein, dyrektor i mediator z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 33 w Gdańsku.

Gdańskie Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, mając już kilkuletnie doświadczenie, opracowało system mediacji, którym zainteresowała się Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Pierwszą konferencję w naszym regionie na temat mediacji rówieśniczej zorganizowała dwa lata temu, ale to w roku 2016 zintensyfikowano prace, zwłaszcza w Poznaniu, Kaliszu i Ostrowie. Uczniowie południowowielkopolskich szkół podczas konferencji pokazali już praktycznie, w jaki sposób przebiegają mediacje rówieśnicze. „Myślę, że w szkołach często rozwiązuje się konflikty metodą mediacji, tylko się tego tak nie nazywa po prostu. A teraz mówiąc głośno o mediacjach przypominamy o tym, że konflikty w szkołach są i będą, pokazujemy sposób rozwiązywania ich i jednocześnie pokazujemy, że najczęściej i najlepiej, może nawet najrozsądniej te konflikty rówieśnicy rozwiązują między samymi sobą” – mówiła Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Podczas konferencji jej inicjatorka Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, za swe dotychczasowe zaangażowanie dostała od młodzieży tytuł Ambasadora Mediacji Rówieśniczych. „Musimy potrafić rozmawiać bez wywoływania negatywnych emocji i unikać konfliktów. Myślę, że to młode pokolenie, które teraz się tego uczy, w momencie gdy my już odejdziemy na zasłużoną emeryturę, weźmie świetnie sprawy w swoje ręce. Młodzi Wielkopolanie będą potrafili rozwiązywać problemy” – mówiła pani marszałek.

Wśród sygnatariuszy porozumienia dotyczącego powołania Wielkopolskiego Centrum Mediacji obok Samorządu Województwa Wielkopolskiego są również Wielkopolski Kurator Oświaty i Sąd Okręgowy w Poznaniu, a także Samorząd Radców Prawnych, który już od kilkunastu lat prowadził w wielkopolskich szkołach innowacyjny program edukacji prawnej. „W trakcie realizacji tego programu zauważyliśmy, że oprócz treści wprost prawnych ważne jest by wprowadzić do szkoły wsparcie o charakterze emocjonalnym, ale powiązane z prawem i stąd mediacje, bo one łączą te dwa komponenty, czyli krótko mówiąc chcieliśmy dostarczyć z zewnątrz jako eksperci o innej kompetencji wiedzy i młodym ludziom, i nauczycielom, by w szkole się lepiej żyło” – powiedziała Jolanta Kucharzak z Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych.

Działalność Wielkopolskiego Centrum Mediacji obejmuje konferencje, szkolenia i spotkania. Wszystko po to, aby jak najwięcej o mediacjach mówić, zachęcać organy prowadzące oraz szkoły do zapisywania się do Centrum Mediacji i kształcić zarówno mediatorów szkolnych, jak i rówieśniczych. W ciągu roku zgłosiło 50 wielkopolskich szkół.

R. Kuciński, zdj. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama