Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostrowska metropolia

Na rozmowę o literackim Ostrowie Wielkopolskim, pod hasłem „jak z prowincji przyrządza się metropolię świata”, zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu. Bohaterem spotkania, które odbędzie się we wtorek, 21 listopada, o godzinie 17.00 w Bibliotece Głównej, będzie Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa i autor książki „Kroniki literackie prowincji”.
Ostrowska metropolia

Bohaterami książki Witolda Banacha są nie tylko osoby, których związki z Ostrowem są dość dobrze znane, takie jak Wojciech Bąk czy Gustaw Bojanowski, ale w zaskakujących kontekstach także: Fiodor Dostojewski, Jerome David Salinger i Truman Capote. „Kroniki literackie prowincji są rodzajem punktowej historii literatury, odnotowującej zdarzenia, sytuacje, obrazki, epizody o rozmaitym ciężarze gatunkowym, omawiane w piśmiennictwie historycznym lub historycznoliterackim, lub też zupełnie nieznane, oparte na dokumentach lub na wyobraźni autora, prawdziwe lub apokryficzne” – recenzował publikację prof. dr  hab. Piotr Śliwiński. Proza Witolda Banacha sprawia wrażenie równo, z wyczuciem i czułością, rozpostartej pomiędzy miłością do miasta i umiejętnością jego wnikliwego postrzegania. W rezultacie Ostrów – nieduży, usytuowany na uboczu spraw wielkiego świata – staje się przestrzenią naprawdę interesującą – dodał Śliwiński, który był recenzentem publikacji.  

To, co uczynił Witold Banach w Kronikach literackich prowincji okazało się znacznie lepszym, głębszym i bez wątpienia atrakcyjniejszym portretem miasta, niż najbardziej nawet szczegółowa monografia. Autor książki zdaje się wychodzić z założenia, iż historia do pewnych granic chętnie wchłania fikcję, a fikcja na identycznych prawach żywi się historią. Jako pisarz i historyk, czuł się, zatem w obowiązku odnaleźć i zagospodarować cześć wspólną obu tych rezerwuarów opowieści” mówił z kolei dr Tomasz Gruchot, pochodzący z Ostrowa językoznawca podczas premierowej prezentacji książki.    

„Banach nie upiększa Ostrowa, nie nadyma jego poczucia własnej wartości, nie stara się uczynić go większym, niż był i jest, nie dodaje mu charyzmy, której nie posiadał. Nazywa miasteczkiem, częstokroć ukazuje jako zapadłą dziurę, nie boi się odsłaniać jego śmieszności, daleki jest od rozniecania mitów” – czytamy w recenzji prof. Śliwińskiego. „Nie chce być galwanizatorem krzepiących legend, np. o bohaterskiej kaźni arcybiskupa Ledóchowskiego, który za rządów Bismarcka przez dwa lata był więziony w Ostrowie, czy o Republice Ostrowskiej. A przecież pomimo tego nastawienia, nieraz krytycznego, nasyconego pierwiastkiem iście Gogolowskiej satyry, miasto, miasteczko posiada status specjalny, będąc jego, jego przodków – i wielu dziesiątek pokoleń - miejscem na ziemi”.
„Kroniki literackie prowincji” ukazały się w 40-lecie pracy twórczej jej autora. Witold Banach (rocznik 1959) jest historykiem, regionalistą, pisarzem, publicystą i bibliofilem., organizatorem i dyrektorem Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, pomysłodawcą i redaktorem BIBLIOTEKI OSTROWSKIEJ. Ma na koncie kilkaset artykułów, opowiadań, słuchowisk, recenzji, przyczynków, esejów i haseł biograficznych w większości związanych z historią rodzinnego Ostrowa Wielkopolskiego.

RK, fot. org.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama