Ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego kończy się teraz przy pętli autobusowej na os. Dobrzec. W tym miejscu ulica zostanie wydłużona i połączy się z ul. Dobrzecką. Wylot będzie znajdował się ok 100-150 metrów od ronda Dobrzeckiego. Łącznik to niecały kilometr trasy, ale zakres zadania będzie dość szeroki. - W ramach tego zadania planowana jest przebudowa istniejącej pętli autobusowej. Ona trochę zmieni swoją lokalizację, myślę, że w sposób korzystny dla mieszkańców, którzy tam posiadają domki jednorodzinne. Powstanie jezdnia o szerokości 7 m, dwukierunkowa ścieżka rowerowa o nawierzchni bitumicznej, chodnik na całej długości, odwodnienie tej ulicy. W ramach tego zadania wykonamy odcinek ulicy Granicznej do połączenia z wjazdem do szkoły nr 17 i dojście: ciąg pieszo-rowerowy do przedszkola Bajka. Przebudujemy skrzyżowanie Wyszyńskiego z Dobrzecką pod kątem wydzielenia lewoskrętu w ul. Dobrzeckiej, tak by ten ruch był w miarę sprawny – przedstawia Krzysztof Gałka p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu.
Łącznik będzie liczył sobie niecały kilometr. Prowadzić będzie od pętli autobusowej na ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego do ul. Dobrzeckiej, wylot znajdzie się około 150 m od Ronda Dobrzeckiego.
Na tę inwestycję mieszkańcy osiedla czekają od dawna. Zadanie w postaci przygotowania dokumentacji za kwotę 400 tys. zł wybrali w 2014 r. kaliszanie głosujący nad Funduszem Obywatelskim. Rok później nowi włodarze miasta podpisali umowę na wykonanie projektu, ale temat utknął w martwym punkcie. - Długo trwało opracowanie samego projektu, bo tutaj mieliśmy trochę kłopot z odprowadzeniem wód opadowych. Jak wiemy, rzeka Krępica jest przeciążona i nie mieliśmy zgody od marszałka, który zarządza tym ciekiem, na wprowadzanie dalszych wód. A tutaj takie wody opadowe i roztopowe się przecież pojawią. Musieliśmy zastosować inne rozwiązania polegające na tym, że woda będzie przetrzymywana w okolicy projektowanej drogi i po upływie pewnego czasu, kiedy uwolni się koryto cieku Krępica, będzie odprowadzana – wyjaśnia Krzysztof Gałka.
Firmy chętne do podjęcia się realizacji tej inwestycji mogą zgłaszać się do 29 listopada. Prace zajmą około 5 miesięcy i pochłoną ponad 5 mln zł. Jeśli przetarg uda się rozstrzygnąć za pierwszym razem, nowa droga będzie gotowa do końca lipca 2018 roku.
AG, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze