Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Darcie pierza w Bibiannie - Pierzok 2017

Tradycją stało się to, że jesienią w Bibiannie w gminie Malanów odżywa nieco zapomniany już w naszym kraju zwyczaj darcia pierza. Tegoroczna edycja Pierzoka przerosła oczekiwania organizatorów, gdyż mieszkańcy regionu, chętni do wzięcia udziału w imprezie, wypełnili świetlicę wiejską w Bibiannie po brzegi. Przybyli darli pierze, smakowali swojskie dania i tańczyli do późnych godzin nocnych.

Po raz kolejny w świetlicy wiejskiej w Bibiannie, w gminie Malanów, zorganizowany został Pierzok, gwarantujący dwa wieczory świetnej zabawy. Wydarzenie odbyło się w piątek oraz sobotę 17 i 18 listopada. W pierwszej części, bardziej roboczej i połączonej z kolacją złożoną z dań jarskich, wzięło udział około 80 uczestników, a dzień później w świetlicy zjawiło się około 180-200 osób.

W programie sobotniej, głównej części Pierzoka znalazły się m.in. prezentacje ginącego zwyczaju darcia pierza. Swoich sił w darciu delikatnego puchu mógł spróbować każdy. Czas płynął szybko, gdyż pracę umilały drącym występy artystów: Korzeniewianek z Korzeniewa, Stawiszynianek ze Stawiszyna, kabaretu Nie Umim Nic z Potworowa-Marcinowa, Jarzębinek z Dziadowic, jak również Tradycji z Malanowa. Ponadto podczas obu wieczorów trwały rozgrywki w szachy i warcaby, tenisa stołowego oraz piłkarzyki. Odbyły się również zajęcia plastyczne, cieszące się dużym zainteresowaniem dzieci.

Skoro była praca przy darciu pierza, musiał być i poczęstunek, rekompensujący trudy działań. Na przybyłych czekał suto zastawiony stół wiejski. Przy nim można było posmakować kiełbasy i kaszanki, chleba ze smalcem, ogórków kiszonych, domowych wypieków. Organizatorzy przygotowali również kolację, podczas której zaserwowano m.in. zupę czerninę, pieczone kaczki i gęsi. Pyszne dania zostały przygotowane przez Annę Szczap, Krystynę Szczap, Dorotę Adamek, Małgorzatę Samulską, Janinę Michałowską, Danutę Ignasiak, Małgorzatę Cichałę, Katarzynę i Mariusza Karskich,Marzenę Wojciechowską, Barbarę Wszędybył, Renatę Przybylską, Bożenę Szymańską, Mieczysławę Durkiewicz.

Po części artystycznej i sutej kolacji przyszedł czas na zabawę taneczną, która trwała godz. 2:00 w nocy. O dobre humory zgromadzonych na sobotnim Pierzoku zadbał DJ Karol Płóciennik. Dzień wcześniej gości bawił DJ Roman Ścisły.

Organizatorami Pierzoka były: sołectwo Bibianna oraz Porozumienie Kulturalno-Sportowe Orzeł Dziadowice-Folwark. Działanie współfinansowane było przez Gminę Malanów oraz Starostwo Powiatowe w Turku. Organizatorzy dziękują za wsparcie organizacyjne i sponsorskie: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie, Karolowi Płóciennikowi, Romanowi Ścisłemu, radnej Zofii Gruszczyńskiej, radnemu Janowi Grucy, radnemu Michałowi Harasnemu, zastępcy dyrektora Departamentu Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego – Rafałowi Gilowi.

Autor: Arkadiusz Wszędybył, sołtys Bibianny

Foto: Marcin Derucki, Karol Szczeciński


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 19 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: szoferTreść komentarza: Uważam że w złą pogodę w szarugę ludzie ubraniu ciemne szaty przechodzący przez zebry są czasem mało widoczni, powinni mieć białe, lub żólte opaski odblaskowe.Data dodania komentarza: 15.01.2025, 01:20Źródło komentarza: „Prawie by mnie potrąciło”. Piesi kontra kierowcyAutor komentarza: LokTreść komentarza: Male przypomnienie- kontrakt z Koreańczykami nie podpisał PIS. A dokładnie to podpisał na produkcję w Korei a nie w PL, więc sam się zaorałeś niewiedząData dodania komentarza: 14.01.2025, 21:00Źródło komentarza: „Pancerna Wielkopolska” pod znakiem zapytania. Co z czołgiem K2?Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Ta nauczycielka pośrodku, blondynka ze srebrnymi zawieszkami na prawej dłoni - przepiękna kobieta, te uczennice się kryją przy niejData dodania komentarza: 14.01.2025, 20:54Źródło komentarza: Zabawa do białego rana! Studniówka V LO ZDJĘCIAAutor komentarza: PsylockTreść komentarza: Koreańskie czołgi i tak są lepszym zakupem niż pchanie się w leopardy... mało tego Czechy i Słowacja rezygnują z zakupu leopardów A8 ponieważ koszt jednej sztuki wynosi prawie 20milionów euro gdzie my za 1 abramsa płaciliśmy ok. 9milionów, tworzenie produkcji w Polsce nawet większym kosztem zakupu z czasem zwróci nam się w postaci wiedzy i zdobytemu doświadczeniu w budowie, wystarczy spojrzeć na Turcje która zaczyna już budowę własnego czołgu Altay. Kolejną kwestią jest dostępność czołgów bo K2GF dostaliśmy ogromną ilość w krótkim czasie gdzie kraje które się zdecydowały na Leo2A8 muszą czekać parę lat żeby otrzymać 1-2 bataliony czołgów. Gadanie też że K2 się nie nadaje na nasze warunki jest mocno na wyrost, prawdą jest że ma gorszy pancerz od Abramsa ale nie odbiega zbyt mocno od leopardó, oba te czołgi (Abrams i K2) będą wyposażane w ochronę HardKillData dodania komentarza: 14.01.2025, 18:15Źródło komentarza: „Pancerna Wielkopolska” pod znakiem zapytania. Co z czołgiem K2?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama