Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Potrójny jubileusz Pawła Brodowskiego ZDJĘCIA

Jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych polskich krytyków muzycznych, znanym przede wszystkim z kierowania od prawie 40 lat magazynem Jazz Forum. Choć na co dzień mieszka w Warszawie, to ma także swoje miejsce w historii kaliskiego festiwalu jazzowego. Paweł Brodowski, bo o nim mowa, świętuje potrójny jubileusz – życiowy, muzyczny i dziennikarski. Z tej okazji właśnie w Kaliszu, w przededniu Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych, zorganizowano specjalne spotkanie pod hasłem „Pół wieku nie tylko z jazzem”.
Potrójny jubileusz Pawła Brodowskiego ZDJĘCIA

Redaktorem naczelnym „Jazz Forum” jest od roku 1979. To najstarszy, a przez długi czas jedyny, polski magazyn poświęcony temu gatunkowi. Dodajmy: magazyn opiniotwórczy i spełniający wiele funkcji. Nie tylko informuje, omawia, recenzuje, ale także promuje m.in. młode talenty, dodając na przykład na płytach CD nowości muzyczne do papierowego wydania pisma.

Z kierowania czasopismem Paweł Brodowski znany jest najbardziej, ale wszyscy zainteresowani jazzem wiedzą, że wkroczył do świata dziennikarskiego jako muzyk, i to muzyk, który grał m.in. w zespole Czesława Niemena i brał udział w nagraniu kultowego „Dziwny jest ten świat”. Na spotkaniu w Kaliszu, prowadzonym przez Jana Cegiełkę, wieloletniego przyjaciela i popularyzatora muzyki jazzowej w Kaliszu,  w tej chwili związanego z Radiem Centrum, Brodowski wspominał szczegółowo początki swej muzycznej kariery – od poszukiwań w Warszawie miejsca, gdzie można byłoby uczyć się gry na kontrabasie, nie posiadając instrumentu, przez przejście od tego instrumentu do gitary basowej, po odejście od muzyki dixielandowej w stronę big beatu. Anegdoty dotyczące współpracy z Czesławem Niemenem były pełne nigdzie niepublikowanych detali wzbogacających wiedzę na temat procesu i atmosfery powstawania ponadczasowych hitów twórcy „Snu o Warszawie” i „Bema pamięci rapsodu żałobnego”.

Wieczór w Sali Studio CKiS był okazją do opowiedzenia o radościach i trudach budowania magazynu jazzowego w Polsce, który był dla wszystkich „oknem na świat”. A trzeba pamiętać, że w drugiej połowie lat 70. założyciel „Jazz Forum” i ówczesny redaktor naczelny, Jan Byrczek, miał możliwość  rezydowania w Nowym Jorku i wydawał równolegle aż trzy wersje językowe: angielską, niemiecką i  polską. Co ciekawe, Paweł Brodowski na stanowisko redaktora naczelnego został powołany… w Kaliszu, ponieważ to w naszym mieście, w grudniu 1979 roku, podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych, zostało zwołane posiedzenie Zarządu Międzynarodowej Federacji Jazzowej.  Natomiast  w roku 1997, jako jeden z członków Rady Artystycznej, Paweł Brodowski podjął wyzwanie, by od tego czasu już samodzielnie, według własnej wizji i pomysłów kształtować dalsze kierunki rozwoju festiwalu w Kaliszu i decydować o pełni jego spraw artystycznych.

Spotkanie w CKiS było zatem okazją do świętowania 20-lecia na stanowisku dyrektora programowego Festiwalu, 50-lecia nagrania wraz z Czesławem Niemenem i formacją Akwarele przeboju „Dziwny jest ten świat” i 70 lat życia, czego jubilat wcale nie stara się ukrywać.

Wyjątkową ozdobę wieczoru stanowiły muzyczne popisy kaliskiej grupy „School Jazz Messengers” prowadzonej przez Andrzeja Dziedziaka. Młodzi muzycy zagrali jazzowe standardy, a szczególne wzruszenie u Jubilata wywołali rozpisanym na wiele solówek „Wspomnieniem” z repertuaru Czesława Niemena. Mieszankę radości i nostalgii wywołały materiały filmowe Wojciecha Krenza, który w latach 70. i 80. realizował Kalejdoskop Kulturalny TRĘBACZ KALISKI. We fragmentach nakręconych podczas festiwali jazzowych można było dostrzec nie tylko wiele gwiazd jazzowej sceny, ale także kaliskich animatorów życia kulturalnego i… siebie samego, jako festiwalowego widza, sprzed ponad 30 lat.

R. Kuciński, zdj. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama