Cornelia Marinowa, burmistrz miasta Łowecz oraz Petar Tsolov, przewodniczący Rady Miejskiej Łowecz gościli w Kaliszu w związku ze zwieńczeniem obchodów roku Stefana Szolca-Rogozińskiego. List intencyjny podpisano w trzech wersjach językowych: polskiej, bułgarskiej i angielskiej.
Zgodnie z treścią dokumentu, Kalisz i Łowecz będą dążyć do nawiązania przyjacielskich stosunków między szkołami, uczelniami wyższymi, środowiskami naukowymi i akademickimi. Dołożą również wszelkich starań, by zapoczątkować i rozwijać obustronną współpracę w dziedzinie kultury, sportu i turystyki, włączając w to organizację wspólnych przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, sportowym i turystycznym oraz wymianę osiągnięć w tej dziedzinie.
Łowecz (bułg. Ловеч) należy do najstarszych miast w centralnej części północnej Bułgarii. Jest administracyjnym ośrodkiem obwodu Łowecz i gminy Łowecz. Leży nad rzeką Osym (dopływ Dunaju), na przedgórzu Bałkanów. Liczba mieszkańców wynosi około 40 tysięcy.
Do atrakcji turystycznych miasta należą: most o konstrukcji tunelowej "Pokritija most" ("Zakryty most" – obecnie odbudowany i zrekonstruowany), średniowieczna twierdza, zoo, Delhi Hamam, muzeum „Wasil Levski”, kompleks etnograficzny oraz galeria sztuki.
W mieście rozwinął się m. in. przemysł skórzany i spożywczy. To również miejsce produkcji motocykli i rowerów. Jednocześnie stanowi ośrodek regionu rolniczego. W ostatnich latach jest administracyjnym i gospodarczym centrum regionu, wyrasta również na ośrodek kultury i turystyki.
Łowecz współpracuje z miastami w Albanii, Niemczech, Francji, Rosji, Hiszpanii i na Ukrainie. Z tej miejscowości pochodzi Georgi Ivanov - pierwszy bułgarski kosmonauta.
MIK za: Katarzyna Ciupek/Katarzyna Maziec, fot. Agnieszka Tomaszewska
Napisz komentarz
Komentarze