Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nawet rok w kolejce po książkę z biblioteki!

„Błękitne Sny” Katarzyny Michalak czy „Czarownica” Camilli Läckberg to jedne z najbardziej pożądanych w minionym roku tytułów. Na ich wypożyczenie w kaliskiej bibliotece niektórzy czekają nawet… rok! Ten miniony nasza książnica zamknęła dobrym wynikiem. A w nowy wchodzi z ambitnym projektem - jako pierwsza w Kaliszu, placówka uruchamia Cyfrową Wypożyczalnię Międzybiblioteczną Książek i Czasopism Naukowych „Academica”.
Nawet rok w kolejce po książkę z biblioteki!

Czytelnictwo w Kaliszu ma się całkiem dobrze. Co prawda liczba klientów biblioteki nie wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale utrzymuje się na podobnym poziomie. – To jest 11 tysięcy czytelników, ponad 100 tysięcy odwiedzin i 160 tysięcy wypożyczeń – mówi Karena Łuszczykiewicz, kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. - 76% czytelników to kobiety, i to one wypożyczają 80% książek. 31% zarejestrowanych czytelników to ludzie młodzi (25-44 lat), którzy szukają tzw. literatury ambitniejszej – mają sprecyzowane oczekiwania i przychodzą po konkretny tytuł. Oni są odbiorcami literatury fantastycznej, thrillerów i literatury faktu.

Na topie romanse i kryminały

Najczęściej jednak kaliską bibliotekę odwiedzają osoby powyżej 60. roku życia. Korzystają z podpowiedzi bibliotekarzy, chętnie czytają romanse, kryminały, literaturę obyczajową, poradniki. - 74% wszystkich wypożyczeń stanowi literatura piękna, natomiast tegoroczne bestsellery to książki polskich autorek: Agnieszki Krawczyk, Katarzyny Michalak, Katarzyny Bonda czy Anny Ficner-Ogonowskiej – dodaje Karena Łuszczykiewicz.

W tym roku kaliska książnica odnotowała prawie 14 tys. zamówień i rezerwacji na książki. Na wypożyczenie niektórych tytułów czeka się nawet rok! To m.in. „Błękitne Sny” Katarzyny Michalak (41 osób w kolejce), „Czarownica” Camilli Läckberg (37 chętnych), „Gwiazdka z nieba” Katarzyny Michalak (34 osoby) czy „Słodkie życie” Krystyny Mirek (23 osoby). - Kaliszanie bardzo chętnie czytają też książki o naszym mieście, ostatnio „Sekrety Kalisza” Piotra Sobolewskiego. Aktualnie wypożyczone są wszystkie egzemplarze we wszystkich placówkach, a kilkanaście osób czeka w kolejce – mówi kierownik biblioteki.

Kaliszanie najaktywniejszymi czytelnikami e-booków

Czytelnicy mają w czym wybierać, bowiem placówka regularnie powiększa swoje zasoby. W tym roku księgozbiór wzbogacił się o 5261 nowych pozycji, z czego 2447 zostało zakupionych. - Profil gromadzonych zbiorów jest podobny od lat i obejmuje literaturę piękną, w tym dzieła klasyki światowej, książki z zestawu lektur dla ucznia, publikacje naukowe i popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy oraz materiały dotyczące problematyki regionu – wymienia Karena Łuszczykiewicz. - W dobie Internetu wciąż jest jeszcze duża liczba odbiorców, którzy poszukują rzetelnego materiału źródłowego, wykorzystując do tego celu zasoby biblioteki publicznej. Ze względu na nowoczesne nośniki, popularne są także audiobooki i e-ksiązki. Przypomnijmy, to właśnie czytelniczka MBP w Kaliszu została  „Najaktywniejszym Czytelnikiem e-booków” w ramach Konsorcjum Wielkopolskich Bibliotek.

W tym roku biblioteka biblioteka wzbogaciła się także o trzy unikatowe publikacje: „Mowy na radach i sejmach” Andrzeja Zauskiego, mapy manewrów z 1835 oraz wyjątkową „Geographię” Klaudiusza Ptolemeusza (wydanie weneckie z 1562).

Rusza cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna

Władze biblioteki oceniają rok 2017 jako dobry czas dla placówki. - W tym roku ponownie udostępniliśmy dwie placówki, wyremontowane, czyściutkie, których nie musimy się wstydzić. Coraz więcej instytucji i placówek oświatowych zabiega o współpracę z nami, chcą realizować wspólne projekty. O pracę w bibliotece ubiegają się młodzi, mamy więc komu przekazywać naszą wiedzę i zdobyte doświadczenie – cieszy się Karena Łuszczykiewicz.

A jakie plany na 2018? To przede wszystkim kaliskie obchody Roku Asnyka – patrona biblioteki. – Natomiast już w styczniu, jako pierwsi w Kaliszu, uruchamiamy Cyfrową Wypożyczalnię Międzybiblioteczną Książek i Czasopism Naukowych „Academica”. W Bibliotece Głównej udostępnimy ponad 2 miliony dokumentów z zasobów cyfrowych Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy, także publikacje chronione prawem autorskim – dodaje Karena Łuszczykiewicz.

Wybrane, najbardziej pożądane przez czytelników tytuły:

Błękitne Sny / Katarzyna Michalak – 41 osób w kolejce

Czarownica / Camilla Läckberg – 37 osób

Gwiazdka z nieba / Katarzyna Michalak – 34 osoby

Słodkie życie / Krystyna Mirek – 23 osoby

Ósmy cud świata / Magdalena Witkiewicz – 18 osób

Początek / Dan Brown – 15 osób

Większość bezwzględna / Remigiusz Mróz – 14 osób

Sekret, którego nie zdradzę / Tess Gerritsen – 10 osób

Widzę cię / Clare Mackintosh – 10 osób

Labirynt duchów / Carlos Ruiz Zafón – 9 osób

MIK, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama