W ramach projektu młodzież wyjechała do Spoleto na 21-dniowe staże zawodowe. Młodzi ludzie zapoznali się z metodami organizacji pracy zakładów gastronomicznych, w których odbywali praktyki. Trzytygodniowy pobyt w słonecznej Italii pozwolił im zdobyć nową wiedzę, ale też ugruntować umiejętności, a także skonfrontować teorię z praktyką wyniesioną z zajęć w CKiW OHP w Pleszewie. Tym bardziej, że Umbria, region, w którym znajduje się Spoleto, to miejsce funkcjonowania wielu rodzinnych firm gastronomicznych o długich tradycjach, które można przenieść na polski grunt. - Należy w tym miejscu podkreślić, że sektor usług gastronomicznych jest dobrze rozwijającą się dziedziną gospodarki na terenie Wielkopolski i istnieje olbrzymie zapotrzebowanie na pracowników, którzy będą posiadali praktyczne umiejętności przygotowania potraw kuchni śródziemnomorskiej, popularnej wśród mieszkańców i turystów odwiedzających nasz region- uważa Krystian Piasecki, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.
Zarówno młodzież, jak i kadra, która brała udział w projekcie po powrocie do CKiW OHP w Pleszewie podkreślała, że staż dał nowe możliwości i pozwolił spojrzeć w inny sposób na gastronomię. Młodzież podkreślała, że poza podwyższeniem umiejętności nabytych w dotychczasowym kształceniu zawodowym w zakresie planowania i przygotowania żywności rozwinęła także specjalistyczne kompetencje, takie jak chociażby praca w roomserwisie. - Celem projektu było nadanie wartości uczenia się. Poprzez poznanie warunków życia, aktywności i pracy we włoskiej miejscowości Spoleto, młodzież motywowana jest do nauki. Przełamywane jest również u nich stereotypowe myślenie dotyczące braku perspektyw życiowych. Realizacja projektu, stwarzając młodzieży możliwość zdobycia nowych doświadczeń zawodowych, językowych i interkulturalnych, wzmocniła ich kompetencje osobowościowe, a po ukończeniu szkoły zwiększy ich szansę na zatrudnienie w branży gastronomicznej- wyjaśnia Wiesława Wawroska, zastępca dyrektora CKiW.
Ten unijny program stworzył też możliwości rozwoju zawodowego kardy CKiW OHP w Pleszewie, która uczestniczyła w 7-dniowym job shodowing.
- Pracownicy Centrum, dzięki udziałowi w projekcie, poznali przykłady dobrych praktyk i odmiennego modelu kształcenia zawodowego, uatrakcyjnili swoje CV poprzez Europass Mobilność i certyfikaty, ponadto rozszerzyli swój warsztat pracy edukacyjnej o poznane metody. Dużą wartością działań projektowych była też możliwość nawiązania międzynarodowych kontaktów oraz podniesienia kompetencji językowych. Uczestnicy stali się bardziej pewni siebie, otwarci i tolerancyjni w stosunku do odmiennych kultur - dodaje Wiesława Wawroska.
W dni wolne od pracy w ramach przygotowania kulturowego- młodzież miała także okazję uczestniczyć w wielu wycieczkach m.in. do Rzymu, Asyżu, Watykanu, Sieny.
Udział w praktykach pozwolił zdobyć wszystkim uczestnikom nowe, unikalne na rynku pracy kwalifikacje oraz udoskonalić umiejętności językowe. Projekt realizowany był w partnerstwie z włoską instytucją AZZURRA Societa Cooperativa Sociale.
AW, CKiW OHP w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze