Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

16 zabytkowych kościołów przechodzi prace konserwatorskie ZDJĘCIA

W 16 zabytkowych kościołach diecezji kaliskiej trwają prace konserwatorskie. Zadania dofinansowane zostały z budżetu Unii Europejskiej. To pierwszy etap projektu, wkrótce rozpocznie się drugi, którym objętych jest kolejnych 7 obiektów sakralnych.
16 zabytkowych kościołów przechodzi prace konserwatorskie ZDJĘCIA

Ratunek dla zabytków

Drewniane zabytki są niezwykle kruche i wymagają pilnych prac konserwatorskich. Ich wrogiem jest nie tylko upływ czasu, ale także niekorzystne warunki klimatyczne, w których przebywają oraz szkodniki żywiące się drewnem. Dzieła wykonane z drewna są efektem ludzkiej pracy i talentu. Powstały wiele wieków temu i świadczą o ambicjach i potrzebach ich fundatorów. Wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki.

Pracom konserwatorskim w ramach I etapu projektu poddano drewniane zabytki w szesnastu kościołach diecezji kaliskiej. W okolicy Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego to kościoły w Blizanowie, Liskowie, Ociążu i Droszewie. Wkrótce rozpoczną się działania także w Stawie Kaliskim, Ołoboku, Górznie i Mikstacie. Bardzo duży zakres prac realizowany jest u kaliskich franciszkanów.

Renowacji poddawane są drewniane kościoły, ale także zabytki ruchome takie jak chrzcielnice, ambony, prospekty organowe, ołtarze, ławy. Najstarsze z nich liczą sobie już blisko 500 lat.

Atrakcje dla turysty

Realizowany projekt zakłada nie tylko konserwację drewnianych obiektów, ale także ich udostępnienie turystom. Działania promocyjne i informacyjne rozpisane zostały na dwa lata. W ramach projektu powstanie bezpłatna ulotka i przewodnik, funkcjonować będzie strona internetowa i aplikacja na urządzenia mobilne (wszystkie materiały w polskiej i angielskiej wersji językowej), powstaną specjalne materiały edukacyjne dla uczniów. Wnętrza kościołów będzie można zwiedzać wirtualnie.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej i wsparcie samorządów

Projekt „Szlakiem zabytkowych kościołów obszaru diecezji kaliskiej – rewaloryzacja i konserwacja zabytków drewnianych celem ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wzrostu atrakcyjności regionu” został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej (całkowita wartość projektu wyniosła 10 140 822,74 PLN, w tym dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: 8 619 699,32 PLN). O skali przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że fundusze na realizację projektu przekazały także: gmina Dobrzyca i powiat pleszewski, gmina Międzybórz, Nowe Skalmierzyce i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Franciszkanów znaczną dotacją wsparło Miasto Kalisz. Należący do zakonników kościół to jeden z najstarszych zabytków miasta. 

Bartosz Małolepszy, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama