Na początku powinniśmy zdecydować, jaki typ sauny nas interesuje. Pierwszy typ to sucha sauna fińska, gdzie udział pary wodnej w atmosferze jest niewielki, a ciało nagrzewa się w suchym powietrzu o wysokiej temperaturze (nawet do 100 stopni Celsjusza). W łaźni parowej natomiast efekt grzania jest zapewniony przez duże ilości pary wodnej - tutaj temperatura sięga maksymalnie 40 stopni, ale w parującym pomieszczeniu odczuwa się taką temperaturę jako znacznie wyższą. Łaźnia parowa jest szczególnie lubiana przez osoby, które cenią sobie inhalacje ziołowe.
Sauna ogrodowa o wymiarach 2 x 4. Fot. Ogrodosfera
Jaka wielkość sauny?
Najmniejsze sauny do umieszczenia w domkach letniskowych mają wymiary 1,5 x 1,5 m. Tak małe pomieszczenie z powodzeniem spełni potrzebny jednej lub dwóch osób i będzie pełniło stricte funkcje zdrowotno-relaksujące. Jeśli jednak sauna ma być miejscem spotkań towarzyskich, wówczas minimalne wymiary dla podłogi powinny wynosić 2,5 x 2,5 m. Małą saunę można ustawić w rogu wnętrza domku ogrodowego. Większa natomiast często zajmuje całą powierzchnię specjalnie w tym celu budowanego domku ogrodowego.
Jak zbudować saunę w ogrodzie?
Samodzielna budowa sauny wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej i doświadczenia w pracy nad tworzeniem szczelnej izolacji termicznej oraz w pracy nad drewnem. Warto więc w tym przypadku postawić na profesjonalne rozwiązania. Dwie najpopularniejsze opcje to zakup gotowej sauny w sklepie - wówczas dociera do nas w formie gotowych do złożenia części. Druga to zlecenie budowy sauny na wymiar stolarzowi lub firmie, która jest wyspecjalizowana w tego typu realizacjach. W obu przypadkach sauna powinna zostać zainstalowana w domku o dobrym osadzeniu w podłożu (izolacja termiczna i przeciwwilgociowa!), z przyłączem elektrycznym i z podłączeniem do sieci wodociągowej.
W domku dodatkowo może znaleźć się piec (na drewno/kamienie) - wówczas potrzebny będzie też profesjonalnie zamontowany przewód kominowy. Sauna musi być szczelna, ale powinna mieć też zapewniony sprawny system wentylacji, który umożliwi wymianę zużytego powietrza na świeże. Ściany i dach domku ogrodowego z sauną w środku powinien być wyposażony w warstwę ociepleniową. Najczęściej jest to wełna mineralna, która w przeciwieństwie do styropianu, jest odporna na wysoka temperaturę. Dodatkowo, istotna jest zdolność wełny do przepuszczania powietrza.
Nowoczesny domek ogrodowy z przeszklonymi ścianami. W środku znajduje się sauna. Całość prezentuje się nadzwyczaj efektownie. Fot. Ogrodosfera
Z jakiego drewna sauna ogrodowa?
Sauny buduje się z drewna: najczęściej jest to przyjemnie pachnący świerk krajowy lub skandynawski (ten drugi jest zdecydowanie bardziej odporny na zmienne temperatury, ale też duży droższy). Na rynku można spotkać też sauny z cedru, osiki lub jodły kanadyjskiej. Wszystkie te gatunki nie wydzielają żywicy, co jest bardzo istotne dla konstrukcji, w której jedna ze stron jest poddawana długotrwałemu nagrzewaniu, a opary są wdychane przez człowieka.
Wnętrze wykończone w drewnie jest niezwykle przytulne. Efekt będzie jeszcze ciekawszy, gdy ściany będą wyposażone w okna. Fot. Ogrodosfera
Sauny wolnostojące
Przeszukując oferty firm dostarczających sauny ogrodowe, warto zwrócić również na wolnostojące sauny, które można ustawić w ogrodzie bez konieczności organizowania dla nich dodatkowego domku. Przykład takiej konstrukcji mamy poniżej. Jest to obiekt o ścianach z desek z drewna świerkowego o grubości 4 cm i z dachem z desek o grubości 1,6 cm (dodatkowo, pokrycie dachowe wykończono deską boazeryjną, co daje całkowitą grubość dachu równą ok. 7 cm). Podłoga w saunie wyposażona jest w wodoodporne panele, ocieplane wełną mineralną. Koszt zakupu gotowej konstrukcji, z pełnym wyposażeniem (m.in. deski z drewna lipowego), wynosi ok. 12 tys. zł.
Fot. Ogrodosfera
*Zdjęcia saun ogrodowych użytych w artykule został udostępnione przez sklep z obiektami architektury ogrodowej: Ogrodosfera.pl
Napisz komentarz
Komentarze