Miesięczne dochody Miasta ze strefy parkowania to ponad 220 tysięcy złotych. Od roku kierowcy maja do swojej dyspozycji parkomaty. Urządzenia rozmieszczone są mniej więcej co 50 metrów. - W tym momencie dochód z opłat uiszczanych za pomocą parkomatów to ok. 170 tysięcy złotych. Ok. 47 tysięcy to opłaty abonamentowe, z identyfikatora mieszkańca i inwalidy – mówi Magdalena Urbańska (na zdj.), kierownik Biura Strefy Parkowania w Kaliszu. – Dla porównania: w 2013 roku miesięczny średni dochód wynosił ok. 216 tysięcy złotych.
Wprowadzenie parkomatów spowodowao wzrost liczby osób, które płacą za postów w strefie. Także mobilna aplikacja na telefon zaczyna zdobywać popularność. - W tym momencie wpływy z tytułu opłat tą drogą wynoszą miesięcznie ok. 2 tysięcy złotych. Nie jest to dużo, ale aplikacja systematycznie zdobywa nowych użytkowników. Wiele opłat w ten sposób wnoszą też osoby przyjezdne z innych miast, w których podobny system działa – dodaje Magdalena Urbańska. – Aplikacja umożliwia płacenie za realny czas postoju. Jeśli parkujemy w strefie 8 czy 17 minut to za tyle zapłacimy, co z kolei nie jest możliwe przy korzystaniu z parkomatu.
Informacje o aplikacji można znaleźć na stronie www.mobilet.pl. Dzięki niej możemy też zapłacić za przejazd autobusem KLA. Mimo ułatwień w uiszczaniu opłat nie maleje liczba osób, które nadal parkują za darmo. Od lat straty z tego tytułu szacowane są na poziomie 47 tysięcy złotych miesięcznie. Zniknęli jednak recydywiści, którzy nie tylko nie płacili za postój, ale też nie uiszczali kar. W tym momencie większość osób jeszcze tego samego dnia zjawia się w Biurze Strefy Parkowania, by uiścić zaległości.
AW, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze