Statut Kaliskie powstał w latach 1926-1928. Został wydany w 1939 roku w technice heliograwiury. Prace nad nim trwały trzy lata a podjęła się ich drukarnia F. Bruckmanna S.A. w Monachium dla Wydawnictwa Okrągłego Stołu w Paryżu. Statut Kaliski to dzieło szczególne w bogatej twórczości Artura Szyka i niezwykły dokument będący historią polsko-żydowskich relacji. Dzieło w swych zasobach mają także Biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biblioteka Miejska w Łodzi i Archiwum Państwowego w Warszawie.
Konserwacji poddano także 22 fotografie Kalisza z lat sześćdziesiątych XIX wieku. Ich autorem jest Jana Wilhelma Diehla. Zostały wydane w tamtym czasie pod tytułem „Album de Kalisch” i są najstarszymi znanymi zdjęciami naszego miasta, i najpewniej jedynymi w zbiorach publicznych. W 2009 roku zostały wystawione na licytacji w Domu Aukcyjnym „Lamus”. Kolekcję zauważył Adam Borowiak, dyrektor Biblioteki Publicznej w Kaliszu, który zakupił zdjęcia. Rok później zostały zaprezentowane na plenerowej wystawie z okazji 1850-lecia Miasta Kalisza. W tym roku Książnica wydała je w formie albumu w ramach programu „Kalisz-Feniks”.
Prace konserwatorskie Statutu Kaliskiego i Album de Kalisch zostały wykonane w Pracowni Konserwacji Papieru i Skóry Lisik – Sadowski w Toruniu. Oba dzieła zostały opatrzone dokumentacją konserwatorską i fotograficzną obiektów sprzed i po konserwacji. Zabytki zostały też umieszczone w specjalnych etui.
AW, Bibliotek Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze