Wystarczy przekroczyć próg parteru ostrowskiego muzeum zlokalizowanego w tamtejszym Ratuszu, by znaleźć się w zupełnie innym mieście. W mieście z przełomu XIX i XX wieku. Brukowane ulice, a przy nich kamienice, sklepy, zakłady, czy organizacje, które w tamtym okresie funkcjonowały. Ich właścicieli – zapisanych na kartach miejskiej historii – przypominają witryny z nazwiskami.
Można odwiedzić fotografa i obejrzeć zdjęcia, które wtedy zostały zrobione – ostrowian i miasta. Zajrzeć do sklepu kolonialnego z bogatym asortymentem ze wszystkich stron świata i zadbać o wygląd w zakładzie fryzjerskim, w którym nie tylko układano fryzury. Muzeum to nie tylko oryginalne eksponaty sprzed lat, ale też nowoczesne urządzenia multimedialne. Dlatego u fryzjera warto stanąć przed szafą i przymierzyć wirtualne stroje stylizowane na te z przełomu wieków.
Spacerując ulicami dawnego Ostrowa warto założyć okulary 3D. W nich wyświetlane są stare zdjęcia centrum miasta, a po chwili można zobaczyć jak teraz wyglądają poszczególne kamienice i uliczki. Od czasu do czasu słychać nawoływanie zachęcające do kupna najnowszego wydania „Gazety Ostrowskiej”. Dzwony na konkatedrze zwiastują południe, a w oddali słychać gwizd pociągu. Nowoczesność wkomponowana w stylizowaną przestrzeń sprawia, że zwiedzając na chwilę można stracić rachubę czasu. Tym bardziej kiedy zajrzy się do odtworzonego Kina Roma.
Wycieczka kończy się w „Cafe Muzeum”. Warto zwrócić uwagę na stary – oryginalny ekspres do kawy ustawiony na barze. Na półkach specjały sprzed lat, możliwość sprawdzenia jakie menu oferował dawny Hotel Europejski, o czym pisała prasa przed wiekiem i usiąść przy stoliku z ostrowskimi pisarzami, Gustawem Bojanowskim i Jadwigą Żylińską, której pochodzące z Polskiego Radia nagrania, wprowadzą we wspomnienia ostrowskich zaułków, ulic i ówczesnego życia.
Muzeum powstało dzięki 5 milionom zł wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego, w ramach tzw. ZITów. W oparciu o ten sam projekt o wartości 6 milionów złotych powstanie także Mediateka.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze