Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 12:57
Reklama
Reklama
Reklama

Młodzi i zdolni. Przyszli konstruktorzy i ich projekty ZDJĘCIA

Termometr z płyty CD, system sterowania urządzeniami domowymi, który kosztuje kilkadziesiąt złotych, grawer na prezencie wykonany przez własnoręcznie skonstruowaną obrabiarkę CNC albo domowy podsłuch - wyobraźnie uczniów Zespołu Szkół Techniczno – Elektrycznych w Kaliszu nie zna granic, co kolejny raz udowodnili w trakcie konkursu zorganizowanego przez tę placówkę. Oprócz wygranej zwycięzcy mogą liczyć na wykorzystanie ich wiedzy i umiejętności w praktyce. W jury zasiedli bowiem przedstawiciele firm wykorzystujących technologiczne nowinki.
Młodzi i zdolni. Przyszli konstruktorzy i ich projekty ZDJĘCIA

Termometr z płyty CD - dlaczego nie?

Obrabiarka CNC to urządzenie niezbędne w wielu firmach, ale może przydać się także w domu. W trakcie konkursu udowodnił to Hubert Pietrasik, uczeń II klasy w Zespole Szkół Techniczno – Elektronicznych. Prace nad urządzeniem zaczął we wrześniu, a inspiracją były praktyki, które odbył w ramach nauki. -Zastanawiałem się nad frezarką, może nawet nad tokarką, ale te są za duże. I stwierdziłem, że zrobię coś niestandardowego i poszło na laserową grawerkę – zdradza uczestnik konkursu, który też zaprezentował efekty pracy stworzonego przez siebie urządzenia. – Deskę do krojenia robiłem przez noc. Potrzebowałem coś na prezent urodzinowy dla kumpeli, a ta deska doskonale pokazuje, jak ten laser jest dokładny.

Frezarka wykonana przez Huberta Pietrasika

Można też zaprojektować coś, co w przyszłości – po dopracowaniu – będzie pomocne osobom niepełnosprawnym. Najpierw jednak ma ułatwić życie samemu konstruktorowi. – To Irenka – przedstawia swój projekt Kamil Leszka, inny z uczestników konkursu. - Nie wiem, co kierowało mną przy konstruowaniu tej dłoni, chyba była to myśl przedłużenia własnego ciała. Tam gdzie ja nie sięgnę, sięgnie Irenka.

Konstrukcja Kamila Leszki ma pomóc osobom niepełnosprawnym

Modele konkursowe to prototypy oparte na gotowych częściach, ale z pewnością pokazujące umiejętności uczniów i ich potencjał. Takie jest zadanie konkursu organizowanego od kilkunastu lat w szkole. - To są prace wykorzystywane na zajęciach. Uczniowie zarażają się wykonaniem takich prac i to idzie w kierunku rozwoju technologicznego każdego z nich, a oni mają ogromny potencjał – mówi z przekonaniem Mariusz Pawlak, dyrektor Zespołu Szkół Techniczno – Elektronicznych. - Robimy coś fajnego, uczniowie sami projektują konkursowe urządzenia, sami programują.

I prezentują. Nie tylko kolegom ze szkoły, ale także przedstawicielom firm, z którymi placówka współpracuje. - Tym bardziej podziwiamy projekty, że są one wykonane małym kosztem – zdradza Renata Jeżyk z Meyer Tool Kalisz. – Wiemy, że ci młodzi ludzie to w przyszłości pracownicy zdolni stworzyć ciekawe projekty, doceniamy ich inicjatywę, zaangażowanie i pomysłowość.

W tegorocznym konkursie o zwycięstwo walczyły 22 projekty. Jury oceniało pomysł, wykonanie i prezentację. Najlepszy młody konstruktor będzie znany za kilka dni.

AW, zdjęcia autor  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama