61 procent budynków będących w zasobach MZGM to stare obiekty. Znamiennym jest fakt, że aż 33 takie kamienice zostały wybudowane przez 1900 rokiem. A to oznacza, że ich wyposażenie techniczne może nie spełniać standardów obecnych czasów i stanowić poważne zagrożenie. - Dodatkowym zabezpieczeniem przed skutkami awarii instalacji mają być elektroniczne detektory tlenku węgla - mówi Ryszard Wiśniewski, prezes MZGM. - W najbliższym czasie nasza spółka, mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, przekaże im 1198 czujników tlenku węgla.
W urządzenia zostaną wyposażone - bezpłatnie - lokale komunalne i socjalne będące własnością spółki MZGM, w których zainstalowane są piece węglowe, kuchenki gazowe, a także podgrzewacze gazowe wody. Koszt zakupu tych czujników to około 73 tysiące złotych. - Elektroniczne detektory tlenku węgla, które spółka przekaże mieszkańcom, mają za zadanie ostrzegać ich, gdyby w pomieszczeniu pojawiła się groźna dla zdrowia lub życia ilość tlenku węgla – dodaje prezes. - To istotny dodatek podnoszący bezpieczeństwo domowników, a na bezpieczeństwie nie można oszczędzać.
Zasada działania czujnika opiera się na ciągłym kontrolowaniu stężenia gazu w pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. Ilekroć stężenie tlenku węgla przekroczy minimalną normę, czujnik uruchamia alarm dźwiękowy lub świetlny informując o zaistniałym zagrożeniu.
Przy zapobieganiu skutkom awarii instalacji niezwykle istotna jest prawidłowa eksploatacja mieszkania przez lokatorów, polegająca m.in. na utrzymaniu drożności kratek wentylacyjnych (nie można ich zakrywać) oraz zapewnieniu w mieszkaniu mikrowentylacji, tzn. unikaniu nadmiernie uszczelnionych okien oraz utrzymaniu szczelin wentylacyjnych w oknach i drzwiach.
AW, Artur Kołaciński, Biuro Prasowe UM w Ostrowie Wielkopolskim
Napisz komentarz
Komentarze