Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym z Lokalnymi Grupami Działania ZDJĘCIA

26 Lokalnych Grup Działania z Wielkopolski spotkało się 27 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Na zaproszenie posła do PE Andrzeja Grzyba i wicemarszałka województwa wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego wzięły udział w wydarzeniu pod hasłem „Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym”.
Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym z Lokalnymi Grupami Działania ZDJĘCIA

W ramach całodniowego programu zorganizowano konferencję ekspercką z udziałem przedstawicieli instytucji UE, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz przybyłych LGD. Miała na celu zebranie i przekazanie doświadczeń wielkopolskich LGD korzystających z dotychczasowych budżetów UE oraz przedstawienie ich wniosków na przyszłość. Podczas konferencji wicemarszałek Grabowski przedstawił wielkopolskie doświadczenia w zakresie funkcjonowania LGD z ostatnich 10 lat podkreślając, że działają one na terenie 90% gmin w województwie. Wymienił takie sukcesy wdrażania instrumentu RLKS w województwie, jak dystrybucja środków zgodnie z lokalnymi potrzebami, czy włączenie społeczności w proces decydowania o kierunkach rozwoju obszarów, na których mieszkają i pracują.

LGD miały również okazję dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskie oraz Parlamentu Europejskiego, którzy przedstawili m.in. zarys sytuacji odnośnie rozpoczynających się prac nad programowaniem budżetu UE po 2020. - Obecnie UE staje u progu planowania kolejnej perspektywy finansowej, budżetu UE na lata po 2020. Budżetu trudnego bo m.in. bez Wielkiej Bretanii w związku z Brexitem i nowymi zadaniami. Stąd konkurencja o każde Euro w przyszłości dramatycznie rośnie. Już pod koniec maja KE przedstawi projekty rozporządzeń, które będą punktem wyjściowym do europejskich negocjacji przyszłego budżetu. I choć te negocjacje potrwają jeszcze długo, to dobry czas by Wielkopolskie LGD odwiedziły Brukselę by przedstawić swoje doświadczenia, zaproponować wnioski na przyszłość – powiedział Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Wieczorem w największej przestrzeni wystawowej PE, na stoiskach przygotowanych przez LGD, prezentowano ich dorobek i potencjał w postaci materiałów informacyjnych, video-prezentacji, wytwarzanych produktów, warsztatów rękodzieła. Można było również skosztować lokalnych specjałów - tematem przewodnim prezentowanej oferty były Wielkopolskie tradycje Wielkanocne. - Wielkopolskie Lokalne Grupy Działania zaprezentowały nasze wielkopolskie tradycje, ale także swój dorobek i potencjał naszego regionu. Była to jednocześnie promocja kultury oraz dziedzictwa kulinarnego i społecznego Wielkopolski – powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Inaugurację wieczoru wzbogaciły występy folklorystyczne młodzieżowego Szkolnego Zespół z Bukówca Górnego prezentujące m.in. ciągle żywe w regionie tradycje około Wielkanocne jak „lotanie z klekotami” czy „ nowe lotko” oraz występy Kramskiej Kapeli Podwórkowej. Występy wraz z prezentowaną oferta wielkopolskich LGD były doskonałą promocją kultury Wielkopolski i okazją przybliżeniem regionu licznie przybyłym gościom z wielu krajów UE i z poza kontynentu.

 

Do Brukseli przybyło 26 LGD:

- Długosz Królewski;

- Dolina Noteci;

- Dolina Wełny;

- Gościnna Wielkopolska;

- KOLD;

- Kraina Lasów i Jezior;

- Kraina Trzech Rzek;

- Krajna nad Notecią;

- Krajna złotowska;

- Lider Zielonej Wielkopolski;

- LGD7 - Kraina Nocy i Dni;

- LGD Trakt Piastów;

- LGD Źródło;

- Okno Południowej Wielkopolski;

- Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania;

- Puszcza Notecka;

- „Solidarni w Partnerstwie”;

- Solna Dolina;

- Stowarzyszenie LGD „Między ludźmi i jeziorami”

- Stowarzyszenie „Wielkopolska wschodnia”

- Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości”;

- Turkowska Unia Rozwoju;

- Unia Nadwarciańska;

- Wielkopolska z wyobraźnią;

- Wrota Wielkopolski;

- Z Nami Warto

Opr. MIK, fot. Szymon Wdowczyk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama