Ogród na tarasie za pałacem będzie różany z bukszpanowymi obwódkami. Zostaną też wytyczone alejki, ale to dopiero za kilka miesięcy. Najpierw konieczne są prace wzmacniające mur oporowy stanowiący zewnętrzną budowę tarasu ziemnego. Przy renowacji elewacji Pałacu Radolińskich okazało się, że ogrodzenie rozpada się. - Spoiny łączące kamienie z zewnętrznej okładziny były w bardzo złym stanie. Dało się zauważyć falowanie muru i wybrzuszenia, świadczące o tym, że ziemia wypycha kamienny mur - wyjaśnia Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie, które prowadzi remont pałacu. - Efektem końcowym takiego stanu rzeczy mogło być całkowite zniszczenie muru oporowego, a w efekcie również zniszczenie ziemnego tarasu. Podjęcie prac naprawczych było możliwe tylko obecnie. Uwarunkowania techniczne naprawy muru wymagają użycia ciężkiego sprzętu, który naruszy strukturę polany za pałacem. W perspektywie prac nad odtworzeniem sieci ścieżek za pałacem obecnie jest ostatni moment na przeprowadzenie tego rodzaju prac - dodaje.
Taras będzie zdrenowany tak woda nie niszczyła nasypu. W środku powstanie oporowy mur betonowy, który na końcu zostanie obłożony kamienną obudową. - Założenie jest takie, aby kamienny mur został najwierniej odtworzony. Dlatego poszczególne kamienie zostały oznaczone, aby możliwe było ich ponowne ułożenie w dotychczasowym porządku - tłumaczy Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina. - To są kwestie techniczne. Natomiast najważniejszą jest informacja, że taras za kilka miesięcy wraz z całym pałacowym ogrodem zostanie otwarty i będzie ogólnodostępny - zapowiada wiceburmistrz.
Prace mają odtworzyć to, co nadszarpnął ząb czasu oraz zmienili ludzie. Dlatego zgodnie z założeniami projektu w przypałacowym ogrodzie zostaną wytyczone alejki zgodne z układem historycznym. - Na tarasie będzie ogród różany z bukszpanowymi obwódkami. Pojawią się znów rośliny w donicach: agapanty, oleandry i cytryny - zdradza dr Marzena Jeleniewska-Jankowska, współautorka koncepcji rewaloryzacji i rewitalizacji parku. - Chcielibyśmy, aby to miejsce przypominało czasy, kiedy pałac był domem rodziny Radolińskich i by możliwe było odbywanie tutaj podróży w czasie - dodaje wiceburmistrz Robert Kaźmierczak.
Aleje za pałacem będą oświetlone, pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci i tablice informacyjno-edukacyjne, przybliżające historię miejsca i opisujące odkryty w wyniku przeprowadzonej niedawno wycinki i pielęgnacji bardzo cenny drzewostan. Zniknie też mocno już zniszczone ogrodzenie wewnętrzne tej części parku, w którym pojawią się kamery monitoringu.
Do parku będzie można wejść bramą od strony ulicy Kasztanowej, jaki i przy pałacu, ale też przy dużym stawie. Docelowo na Lipince między stawem a ulicą Kasztanową powstaną trzy kładki w ciągu pieszych alei.
AW, UMiG w Jarocinie, zdjęcia archiwalne Muzeum Regionalne w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze