Zarządzenie w tej sprawie podpisał w pierwszych dniach kwietnia prezydent miasta, Grzegorz Sapiński. W uznaniu zasług dla Kalisza tytuł „Honorowy Przyjaciel Kalisza” przyznany został: Françoise Caille, Jacques’owi Gobertowi, gen. Jackowi Kitlińskiemu, płk. Grzegorzowi Fedorowiczowi oraz Kazimierze Sitarz.
Odznaka „Honorowy Przyjaciel Kalisza” to jedna z miejskich godności, ustanowiona w 2010 r. Co roku przyznawana jest podczas obchodów Święta Miasta, obok tytułów: Honorowy Obywatel Miasta Kalisza, Zasłużony dla Miasta Kalisza i Nagrody Miasta Kalisza.
Listę Honorowych Przyjaciół w poprzednich lat można znaleźć tutaj.
Sylwetki uhonorowanych w 2018 r.
Françoise Caille
Pani Françoise Caille jest przewodniczącą Komitetu Hautmont – Kalisz, jednego z najstarszych we Francji stowarzyszeń partnerskich z Polską. Od wielu lat aktywnie działa na rzecz współpracy Hautmont i Kalisza, jest siłą napędową kontaktów ze strony francuskiej.
Wraz z Komitetem brała udział między innymi w akcjach zbierania funduszy na zakup i transport leków dla Kalisza, prezentów dla podopiecznych kaliskiego domu dziecka, dwukrotnie zaprosiła i zorganizowała wakacyjny pobyt młodzieży z domu dziecka w domach członków Komitetu, zakupiła słowniki języka francuskiego dla uczniów III LO, pomogła w nawiązaniu współpracy pomiędzy III LO z Kalisza i szkołą z Maubeuge, była też inicjatorką nawiązania kontaktów pomiędzy kaliskim klubem piłki ręcznej i klubem z Dunkierki.
Jacques Gobert
Jacques Gobert od 2006 roku jest burmistrzem belgijskiego miasta La Louviere. Jego entuzjazm i determinacja są widoczne w La Louviere: w odnowie miasta, rozwoju gospodarczym, kulturalnym i sportowym. Pan Gobert na miarę możliwości wspiera też kontakty między Kaliszem i La Louviere – od prawie 20 lat kaliscy biegacze co roku uczestniczą tam w tradycyjnym biegu, od kilku lat natomiast biegacze z belgijskiego miasta biorą udział w Biegu Ptolemeusza. W minionych latach żywa była nasza współpraca w dziedzinie turystyki – kaliszanie kilkakrotnie byli obecni na targach turystycznych.
Również artyści z Kalisza mieli okazję prezentować swoją twórczość w partnerskim mieście, a studenci Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego brali udział w międzynarodowym projekcie, w ramach którego stworzyli gigantyczną kukłę Fryderyka, reprezentującą nasze miasto. Każda wizyta kaliskich sportowców, artystów czy młodych ludzi oraz oficjalnych delegacji była życzliwie przyjmowana przez Jaques’ a Goberta.
Generał Jacek Kitliński
Generał Jacek Kitliński swoje życie zawodowe w całości poświęcił Służbie Więziennej. Pracę rozpoczął w roku 1993 jako młodszy wychowawca w Zakładzie Karnym w Żytkowicach. Przez lata przechodził przez kolejne szczeble kariery, by z dniem 30 stycznia 2015 roku objąć stanowisko dyrektora generalnego Służby Więziennej.
Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu od 2014 roku jest współorganizatorem Turnieju Piłki Ręcznej Szczypiorno Cup. Dzięki uprzejmości generała Jacka Kitlińskiego infrastruktura placówki, a w szczególności baza noclegowa, jest udostępniana zawodnikom drużyn, sędziom i organizatorom, co zdecydowanie ułatwia organizację Turnieju – tak ważnego w kalendarzu imprez sportowych w Kaliszu.
Pułkownik Grzegorz Fedorowicz
Pułkownik Grzegorz Fedorowicz ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu i studia podyplomowe na kierunku penitencjarystyka na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Służbę rozpoczął 1 kwietnia 1993 r. na stanowisku młodszego wychowawcy w Areszcie Śledczym w Poznaniu. Od dnia 1 marca 2000 r. pełnił służbę na stanowisku dyrektora Aresztu Śledczego w Środzie Wielkopolskiej. 12 marca 2013 roku Minister Sprawiedliwości powołał pułkownika Grzegorza Fedorowicza na stanowisko dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu.
Pułkownik Grzegorz Fedorowicz, podobnie jak generał Jacek Kitliński, swoimi decyzjami wspomaga rozwój piłki ręcznej w Kaliszu. Dzięki jego przychylności osoby skupione wokół Turnieju Piłki Ręcznej Szczypiorno Cup korzystają z zasobów Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej.
Kazimiera Sitarz
Pani Kazimiera od lat 80. aktywnie włącza się we współpracę z francuskim miastem Hautmont. Towarzyszyła delegacjom podczas wyjazdów do Francji oraz wizyt gości z Hautmont w Kaliszu. Pomagała kaliskim przedsiębiorcom w nawiązywaniu relacji z firmami francuskimi w czasie regionalnych targów konsumpcyjnych. W roku 1989 przyczyniła się do odnowienia kontaktów między naszymi miastami, które z powodu różnorakich trudności i okresu „zimnej wojny” zostały przerwane na ponad 20 lat. Pielęgnuje więzi z partnerami nie tylko służbowo, ale też prywatnie, na stopie przyjacielskiej, niejednokrotnie podejmując delegacje w swoim domu. Jej otwartość i ogromne zaangażowanie doceniają również nasi francuscy partnerzy.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze