Reklama
poniedziałek, 13 stycznia 2025 06:22
Reklama
Reklama
Reklama

Jeden żonkil to jedna ofiara holokaustu. Jarocin uczcił pamieć żydowskich mieszkańców zamordowanych w czasie wojny

245 żonkili upamiętniających 245 jarocińskich żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej rozdano dziś mieszkańcom miasta. Akcja, którą zorganizowało tamtejsze muzeum, wpisała się w krajowe obchody 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Działania związane z rocznicą będą trwały cały tydzień.

Jarocin trzeci raz przyłączył się do akcji „Żonkil”, którą zapoczątkowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Każdy z 245 kwiatów, które dziś pracownicy muzeum oraz harcerze z 7 WDH "Powstańcy" im. Jędrusia Szwajkerta z Cielczy wręczyli mieszkańcom Jarocina, to symbolicznie jedna ofiara holokaustu żydowskiego pochodzenia, która do 1939 roku mieszkała w tym mieście.

Akcja „Żonkil” upamiętnia wybuch powstania w warszawskim getcie. Zryw swój początek miał 19 kwietnia 1943 roku. Nierówna walka z hitlerowcami trwała do 16 maja. Około 1500 więzionych w wytyczonym na terenie stolicy getcie mierzyło się każdego dnia z ponad 2000 żołnierzy. Według Jurgena Stroopa w czasie walk zginęło ponad 56 tysięcy Żydów.

Dlaczego żonkil jest symbolem powstania? Jeden z jego przywódców, Marek Edelman w rocznicę wybuchu zrywu składał bukiet tych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta. Zawsze dostawał go od anonimowej osoby. Być może akurat żonkile, ponieważ w czasie wojny Żydzi musieli nosić na swoich ubraniach Gwiazdę Dawida w tym kolorze?

Akcja „Żonkil” w Jarocinie wpisuje się także w obchody Roku Ireny Sendlerowej. Z tej okazji Stowarzyszenie Jarocin XXI, Muzeum Regionalne i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin zapraszają:

- 19 kwietnia na jarociński rynek, gdzie od godziny 10.00 rozdawane będą żywe kwiaty. Będzie to 245 żonkili, symbolizujących pamięć o Żydach urodzonych na terenie Ziemi Jarocińskiej, którzy zginęli podczas II wojny światowej - akcja Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

- również 19 kwietniaw Kinie Echo w Jarocinie, o godzinie 19.00 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Historia Ireny Sendlerowej”, a po nim spotkanie z reżyserem Andrzejem Wolfem. Bilety w cenie 7 zł.

- 24 kwietnia, we wtorek, o godzinie 18.00 w Kinie Echo spotkanie autorskie z Anną Bikont poświęcone książce „Sendlerowa. W ukryciu”. Wstęp wolny.

- od 19 do 24 kwietnia w jarocińskich bibliotekach będą odbywały się lekcje, zajęcia, warsztaty i spotkania dla zorganizowanych grup szkolnych z wykorzystaniem bogatych materiałów edukacyjnych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

AW, UMiG w Jarocinie, zdjęcia Muzeum Regionalne w Jarocinie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: -4°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1039 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama