Recital profesor Ewy Iżykowskiej wypełniły najpiękniejsze pieśni Wielkiego Romantyka. Nie zabrakło zatem „Życzenia”, „Precz z moich oczu” czy „Ślicznego chłopca”. Zabrzmiało w sumie osiemnaście utworów w wykonaniu artystki, która – przypomnijmy – otrzymała najpierw tytuł „Ambasadora miasta Kalisza”, a dwa lata temu - Honorowego Obywatela Miasta Kalisza. Znakomita śpiewaczka jako pedagog zawsze zajmowała się promowaniem młodych talentów, a kilka miesięcy temu postanowiła tę działalność wzmocnić, powołując do życia fundację „Arte Eva”. Z tego powodu w niedzielnym koncercie zaprezentowała się również rokująca wielkie nadzieje 9-letnia skrzypaczka, Michalina Reksa. Uczennica kaliskiej szkoły muzycznej, w klasie Jakuba Śmigielskiego, koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej, brawurowo wykonała Koncert h-moll Oscara Riedinga. Michalina już jest zdobywczynią pierwszych nagród na kilku polskich festiwalach skrzypcowych, a na początku maja - dzięki fundacji „Arte Eva” i finansowemu wsparciu firmy Zentex – otrzymała możliwość wyjazdu wraz z mamą i swym nauczycielem do Jerozolimy i wzięcia udziału w prestiżowym konkursie „Festival of the World - Israel 2018”.
Koncert w Villi Calisia poprowadził Zbigniew Lesień, który przedstawił nie tylko dokonania prof. Ewy Iżykowskiej i dotychczasowe sukcesy młodziutkiej Michaliny, ale także plany Fundacji im. prof. Ewy Iżykowskiej „Arte Eva”, która powstała we wrześniu 2017 roku. Wyznaczyła sobie sporo ambitnych celów, takich jak: organizowanie i wspieranie działalności kulturalnej i oświatowej, propagowanie czynnego uczestnictwa społeczeństwa w kulturze, sztuce, oświacie, udzielanie pomocy finansowej lub podejmowanie samodzielnych działań w zakresie organizacji warsztatów, kursów, wykładów, koncertów, szkoleń, pracowni autorskich, profilaktyka, wspieranie, rozwój i promocja aktywnego sposobu życia dzieci, młodzieży i osób starszych, wspieranie inicjatyw społecznie użytecznych, integracja środowisk lokalnych społeczności i aktywizacja kulturalna mieszkańców miast i wsi oraz popularyzacja osiągnięć polskich artystów w kraju i za granicą, pomoc wybitnie uzdolnionym młodym twórcom i artystom. Fundacja zamierza organizować obozy i różnorodne formy spędzania wolnego czasu oraz wypoczynku, organizować spektakle, koncerty i wystawy oraz imprezy i akcje charytatywne.
W tej chwili Fundacja prowadzi prace organizacyjne związane z przygotowaniem dwóch wydarzeń kulturalnych w miesiącach letnich, które mają być atrakcją dla mieszkańców Kalisza. Aby urozmaicić młodzieży wakacje, pragnie zaprosić ją w sierpniu na Letnie Warsztaty Wokalne masterclass „Viva Calisia”. Młodzi wokaliści z kraju i świata poznają wszystkie etapy powstawania utworu muzycznego, zgłębią tajniki pisania tekstów pieśni i piosenek, rozwiną umiejętności kompozytorskie i aranżerskie, a także udoskonalą umiejętności wokalne. Poznają od podstaw również rolę producenta czy wytwórni radiowej, odkryją tajniki techniki estradowej i autoprezentacji, a dzięki temu będą mogli zaznajomić się ze sceną i nauczyć się panować nad scenicznym stresem. Najlepsi z nich będą mogli wziąć udział w kolejnym organizowanym przez „Arte Eva” wydarzeniu artystycznym – I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Viva Calisia”. Konkurs ten odbędzie się we wrześniu, a udział w nim mogą wziąć śpiewaczki i śpiewacy teatrów muzycznych i operetkowych, studenci akademii i szkół muzycznych oraz pozostałych instytucji edukacyjnych i artystycznych. Laureaci Konkursu Wokalnego wystąpią w finałowym koncercie z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej.
Fundacja Ewy Iżykowskiej planuje koncerty dla uczczenia 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, 200-lecia powstania w Kaliszu towarzystwa muzycznego oraz setnej rocznicy uzyskania przez Polskę niepodległości. Myśli także o wielkim festiwalu pod nazwą „Kalisz Czterech Kultur”, aby podkreślić różnorodność kultur w naszym mieście, a jednocześnie przenikanie tradycji żydowskich, niemieckich, rosyjskich i polskich. „Podkreślając otwartość naszego miasta na swobody obywatelskie i tolerancję religijną warto wspomnieć o Bolesławie Pobożnym, który w 1264 roku nadał Żydom zbiór przywilejów pod nazwą Statut Kaliski, a który poszerzył i zaadoptował w 1334 roku król Kazimierz Wielki” – czytamy w zapowiedziach Fundacji. „W okresie niepodległości Polski wizytowany przez marszałka Józefa Piłsudskiego Kalisz pokazał się jako centrum ścierających się różnych kultur i miasto wielu społeczności – niemieckiej, rosyjskiej, ukraińskiej, greckiej czy izraelskiej. Otwartość ta była także motywacją dla wybitnego artysty Artura Szyka, który wydał pięknie ilustrowany reprint Statutu Kaliskiego w Paryżu w 1929 roku. Wszystkie te wydarzenia pragniemy umieścić w programie naszego Festiwalu. Ten ważny akt prawny przemawia dziś do nas ze zdwojoną siłą. Mając na względzie wyżej wymienione fakty pragniemy je przekazać za pośrednictwem muzyki naszemu społeczeństwu”.
Zwieńczeniem tegorocznych planów kulturalnych „Arte Eva” mają być organizowane pod koniec 2018 roku wspólnie z Filharmonią Kaliską i Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego koncerty i wystawy artystów z Polski, Niemiec, Rosji, Ukrainy i Izraela.
Założycielem fundacji jest prof. zw. dr hab. Ewa Iżykowska śpiewaczka (sopran) i aktorka, która urodziła się w Olsztynie, ale od najmłodszych lat mieszkała w Kaliszu. Tu ukończyła I LO im. Adama Asnyka oraz Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Henryka Melcera. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Kontynuowała studia we Włoszech w Accademia Chigiana w Sienie. Występowała m.in. na mediolańskiej scenie La Scali, wiedeńskiej Kammeroper, szwajcarskiej Stadttheater w Lucernie, na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu i w Warszawie, w Operze Wrocławskiej i Krakowskiej, a także w USA, Kanadzie, Brazylii, Filipinach, Kubie i Wielkiej Brytanii. W latach 2000-2002 odbyła światowe tournee z recitalami „Chopin, Paderewski – pieśni” oraz „Od baroku do jazzu” z wielkim sukcesem. W 2011 roku otrzymała honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2015 roku nagrodę ARION Stowarzyszenia Polskich artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji za całokształt twórczości. Ewa Iżykowska jest laureatką szeregu krajowych i międzynarodowych konkursów.
R. Kuciński, zdj. FELA
Napisz komentarz
Komentarze