Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 20:02
Reklama
Reklama
Reklama

Centrum Mediacji Rówieśniczej. Uczniowie z Wielowsi konflikty rozwiązują, rozmawiając

Nauczyli się rozmawiać, tak by rozwiązywać problemy. Swoje i rówieśników. Radą, jak zażegnać konflikt będą służyć od dziś. Mowa o uczniach z Wielowsi w powiecie ostrowskim. W tamtejszej szkole otwarto Centrum Mediacji Rówieśniczej. Przy okazji młodzież odwiedził Rzecznik Praw Dziecka.
Centrum Mediacji Rówieśniczej. Uczniowie z Wielowsi konflikty rozwiązują, rozmawiając

Młodzieży w rozwiązywaniu konfliktów będzie pomagać 20 uczniów. Tylu ze szkoły w Wielowsi przeszło szkolenie. – Mediacja to pomaganie innym w problemach, kiedy dwie osoby są skłócone. My to zauważamy i próbujemy rozmawiać. Czasami w grupie lub na osobności. Jeśli ktoś nie chce to dajemy takiej osobie czas na przemyślenia i wracamy do takiej osoby z problemami – wyjaśniają Zuzanna Gawron i Ania Skrzypek, uczennice trzeciej klasy gimnazjum, które takie szkolenie przeszły. – Oczywiście musimy być bezstronne, a wszystko o czym rozmawiamy z takimi osobami jest poufne. Myślimy, że nasi rówieśnicy łatwiej się przed nami otwierają, bo wiedzą, że mamy takie same problemy jak oni.  

Dzięki temu do dyrektorskiego gabinetu trafia znacznie mniej skonfliktowanych uczniów niż kiedyś. Młodzi ludzie wiedzą, że mogą liczyć na pomoc kolegów. - Chodzi nam o komunikację. Rocznie do sądów trafia 15 milionów spraw w ciągu roku. Dlatego chcemy rozmawiać, a nie rozprawiać. Centrum przekłada się na wychowanie młodzieży i mamy nadzieję, że w przyszłości te osoby będą potrafiły prowadzić dialog – wyjaśnia Mirosława Kmiecik, dyrektor szkoły. - Centrum ma działać w wymiarze gminnym. Chcemy pomagać sobie nawzajem. Już szkolimy uczniów i nauczycieli z innych szkół, bo przy trudnych konfliktach dobrze jest rozwiązać je poza murami danej szkoły, społeczności. Ze wsparciem kogoś z zewnątrz. 
Jednak bardzo często młodzi mediatorzy potrafią wyczuć napiętą atmosferę między swoimi rówieśnikami i w zarodku zapobiec poważnym sporom. – Umiejętność mediacji przynosi efekty. W szkole zmniejszyła się liczba konfliktów – zdradza Katarzyna Telega, pedagog szkolny. – Mediatorzy, którzy przejmują się swoją rolą potrafią wyjść poza mury szkoły. Są tam, gdzie jest problem. Tak naprawdę wszystko opiera się o umiejętność rozmowy.

Szkoła już od roku wdraża specjalny program oraz szkolenia, które pozwalają w rozwiązywaniu konfliktów. W środę oficjalnie otwarto tam Centrum Mediacji Rówieśniczej. To inicjatywa Rzecznika Praw Dziecka. Dlatego w Wielowsi pojawił się Marek Michalak, który podkreślił, że mediacja to przyszłość. - Jak nie nauczymy młodych ludzi rozwiązywania problemów w pokojowy sposób to oni się nie dogadają – mówił w trakcie otwarcia. - Jest stare polskie powiedzenie, że człowiek uczy się przez całe życie. Ja dodaję jeszcze, że niekoniecznie od starszego, ale na pewno od mądrzejszego. Trzeba z pokorą spojrzeć na dzieci i zauważyć, że one się dogadują. Dorośli się kłócą, a one potrafią usiąść i rozmawiać. Warto więc skorzystać z ich potencjału. Mediacja to sprawdzona metoda, której na co dzień nam brakuje. W życiu rodzinnym, publicznym, w urzędach, sądach. Jak nauczymy tych młodych ludzi rozmowy, damy im w tym wsparcie, to może oni pójdą inną drogą.

Centrum Mediacji Rówieśniczej działa w szkole w Wielowsi, ale mogą z niego korzystać uczniowie z całej gminy Sieroszewice. W konfliktach na poziomie uczeń – uczeń, uczeń – nauczyciel, rodzic – szkoła, ale też uczeń – rodzic. W przyszłości placówka chce uczyć rozwiązywać problemy wszystkich mieszkańców.

Dwa podobne centra działają też w Ostrowie Wielkopolskim. 

AW, zdjęcie BZ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 3 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Zamiast tego drewnianego podestu można by było wykonać chociaż drewnianą kładkę na rzece Swędrni przy wiadukcie Szlaku Bursztynowego gdzie przerywa ścieżkę rowerową i trzeba nadrabiać kilometry jadąc do ulicy Sportowej gdzie można się przeprawić przez tamtejszy most i cofać się z powrotem do Szlaku Bursztynowego. Ciekawe jak to ma zrobić osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim wydłużając bardzo swoją trasę.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:36Źródło komentarza: Ciężki sprzęt w Parku Przyjaźni. Drewniana konstrukcja już nad wodąAutor komentarza: MłodyTreść komentarza: Świat po wojnie - a Polska po 1989 roku została tak urządzona, żebyśmy byli niewolnikami w rękach przedsiębiorców, polityków i elit wykonujących tzw ,,wolne zawody" najczęściej z branży prawniczej i medycznej. Z niepokojem patrzę na to, że, oni mają takie olbrzymie pieniądze, powiązania z zagranicznym kapitałem, że obecnie obwarowują się u władzy w Polsce, aby nie dopuścić już nigdy do odbicia władzy z ich rąk, przez Prawicę albo Antysystemowców. Przyglądam się tej ,,elicie" już od czasów studiów i mogę śmiało napisać że od lat jest stały podział na burżujów (przedsiębiorcy, prawnicy, medycy, dyrektorzy, profesorowie akademiccy, nauczyciele), którzy w większości popierają PO, ewentualnie ich koalicjantów, oraz na ,,pospolity lud drugiej kategorii" (robotnicy, rzemieślnicy - ogólnie ludzie pracy fizycznej, rolnicy, bezrobotni, emeryci), którzy głosują na PiS, a od niedawna na Konfederacje.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:19Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama