Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 19:03
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Szansa dla młodzieży z problemami

Niecałe dwa miesiące zostały uczniom gimnazjów na wybór nowej ścieżki edukacyjnej. Młodzież, która chce postawić na naukę poszukiwanego na rynku pracy zawodu, ale też jest zagrożona wykluczeniem społecznym, ma szansę na podjęcie edukacji w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.
Szansa dla młodzieży z problemami

Wykluczenie społeczne najczęściej dotyczy młodzieży, która wychowuje się w rodzinach o niskim statusie materialnym. - Nie brakuje też jednak osób, które pochodzą z dobrze sytuowanych domów. Tam również zdarza się, że brak zainteresowania ze strony rodziców przekłada się na złe wyniki w nauce u dzieci. Te nie chodzą do szkoły, mają problemy z zaliczeniem kolejnych klas i bardzo często przez to sprawiają problemy wychowawcze. I do pomagania takim  osobom została powołana nasza instytucja - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.   

Głównym zadaniem Centrum jest stworzenie młodzieży odpowiednich warunków do kontynuowania nauki i zdobycia fachu. Szkoła branżowa I stopnia i zasadnicza szkoła zawodowa mogą  kształcić w  zawodach: stolarz, kucharz, krawiec, fryzjer, murarz - tynkarz, mechanik pojazdów samochodowych, cukiernik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. W przypadku zawodu kucharza i stolarza placówka prowadzi również nabór do klas II i III, co daje możliwości  kontynuowania nauki tym uczniom, którzy chcieliby się dalej kształcić, a z jakichś powodów przerwali edukację w innej szkole zawodowej o tych samych profilach. 

Dla młodzieży, która będzie miała dobre wyniki w nauce jest  też możliwy - w ramach realizacji międzynarodowych wymian młodzieżowych we współpracy z organizacjami zagranicznymi - udział w zagranicznych stażach zawodowych we Włoszech, Francji, Niemczech, Irlandii, Hiszpanii. - Również ci uczniowie, którzy mają dobre oceny w ostatnim roku nauczania, mogą liczyć na bezpłatne szkolenia z zakresu prawa jazdy kategorii B. Dodatkowo podopieczni, którzy w trakcie nauki w Centrum skończą 18 lat mają  możliwość zdobycia drugiego zawodu na kursach kwalifikacyjnych oraz kursach umiejętność zawodowych - dodaje Krystian Piasecki. 

W wyjątkowych sytuacjach młodzież, która ma trudną sytuację w rodzinnych domach może też liczyć na dodatkową pomoc socjalną. Nauka w pleszewskim Centrum jest bezpłatna.

AW, CKiW OHP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 2 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Zamiast tego drewnianego podestu można by było wykonać chociaż drewnianą kładkę na rzece Swędrni przy wiadukcie Szlaku Bursztynowego gdzie przerywa ścieżkę rowerową i trzeba nadrabiać kilometry jadąc do ulicy Sportowej gdzie można się przeprawić przez tamtejszy most i cofać się z powrotem do Szlaku Bursztynowego. Ciekawe jak to ma zrobić osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim wydłużając bardzo swoją trasę.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:36Źródło komentarza: Ciężki sprzęt w Parku Przyjaźni. Drewniana konstrukcja już nad wodąAutor komentarza: MłodyTreść komentarza: Świat po wojnie - a Polska po 1989 roku została tak urządzona, żebyśmy byli niewolnikami w rękach przedsiębiorców, polityków i elit wykonujących tzw ,,wolne zawody" najczęściej z branży prawniczej i medycznej. Z niepokojem patrzę na to, że, oni mają takie olbrzymie pieniądze, powiązania z zagranicznym kapitałem, że obecnie obwarowują się u władzy w Polsce, aby nie dopuścić już nigdy do odbicia władzy z ich rąk, przez Prawicę albo Antysystemowców. Przyglądam się tej ,,elicie" już od czasów studiów i mogę śmiało napisać że od lat jest stały podział na burżujów (przedsiębiorcy, prawnicy, medycy, dyrektorzy, profesorowie akademiccy, nauczyciele), którzy w większości popierają PO, ewentualnie ich koalicjantów, oraz na ,,pospolity lud drugiej kategorii" (robotnicy, rzemieślnicy - ogólnie ludzie pracy fizycznej, rolnicy, bezrobotni, emeryci), którzy głosują na PiS, a od niedawna na Konfederacje.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:19Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama