Wykluczenie społeczne najczęściej dotyczy młodzieży, która wychowuje się w rodzinach o niskim statusie materialnym. - Nie brakuje też jednak osób, które pochodzą z dobrze sytuowanych domów. Tam również zdarza się, że brak zainteresowania ze strony rodziców przekłada się na złe wyniki w nauce u dzieci. Te nie chodzą do szkoły, mają problemy z zaliczeniem kolejnych klas i bardzo często przez to sprawiają problemy wychowawcze. I do pomagania takim osobom została powołana nasza instytucja - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.
Głównym zadaniem Centrum jest stworzenie młodzieży odpowiednich warunków do kontynuowania nauki i zdobycia fachu. Szkoła branżowa I stopnia i zasadnicza szkoła zawodowa mogą kształcić w zawodach: stolarz, kucharz, krawiec, fryzjer, murarz - tynkarz, mechanik pojazdów samochodowych, cukiernik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. W przypadku zawodu kucharza i stolarza placówka prowadzi również nabór do klas II i III, co daje możliwości kontynuowania nauki tym uczniom, którzy chcieliby się dalej kształcić, a z jakichś powodów przerwali edukację w innej szkole zawodowej o tych samych profilach.
Dla młodzieży, która będzie miała dobre wyniki w nauce jest też możliwy - w ramach realizacji międzynarodowych wymian młodzieżowych we współpracy z organizacjami zagranicznymi - udział w zagranicznych stażach zawodowych we Włoszech, Francji, Niemczech, Irlandii, Hiszpanii. - Również ci uczniowie, którzy mają dobre oceny w ostatnim roku nauczania, mogą liczyć na bezpłatne szkolenia z zakresu prawa jazdy kategorii B. Dodatkowo podopieczni, którzy w trakcie nauki w Centrum skończą 18 lat mają możliwość zdobycia drugiego zawodu na kursach kwalifikacyjnych oraz kursach umiejętność zawodowych - dodaje Krystian Piasecki.
W wyjątkowych sytuacjach młodzież, która ma trudną sytuację w rodzinnych domach może też liczyć na dodatkową pomoc socjalną. Nauka w pleszewskim Centrum jest bezpłatna.
AW, CKiW OHP
Napisz komentarz
Komentarze