Piękny, rozłożysty i wiekowy. Platan witający wszystkich wchodzących na teren parku w Dobrzycy stał się symbolem wprowadzonej 3 maja 1791 roku Konstytucji. Jak mówią mieszkańcy tego niewielkiego miasta Aleksander Gorzeński, właśnie w cieniu drzewa przypisanego mędrcom, filozofom i masonom – czyli ludziom światłym i wykształconym – pracował nad Uchwałą Rządową. - Pierwszy i najbardziej okazały platan został zasadzony przez Aleksandra Gorzeńskiego na początku XVIII wieku. W tym momencie jest jednym z największych platanów w Polsce. Ma 27 metrów wysokości, a jego korona liczy 34 metry – mówi Kazimierz Balcer, przewodnik po Muzeum Ziemiaństwa Polskiego w Dobrzycy.
Platan, jak i cały park, wiosną wyglądają najpiękniej
Dziś mija rocznica uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji regulującej ustrój Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Może warto sprawdzić, czy platany rosnące w parku w Dobrzycy dodają siły?
Egzemplarz Konstytucji, której współtwórcą był właściciel Dobrzycy można oglądać na wystawie w pałacu
W sumie rosną tam trzy drzewa tego gatunku. Jednak dwa kolejne zasadzono znacznie później. - Po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja zaczęto mówić, że drzewa znajdujące się w tutejszym parku, kojarzone z mądrością, symbolizują akt uchwalony przez Sejm Czteroletni. Być może sam współtwórca Konstytucji, Augustyn Gorzeński, był autorem owej legendy? Miłe to i trzeba owe podanie zachować – dodaje przewodnik.
Aleksander Gorzeński prowadził intensywne życie. Udzielał się politycznie i społecznie. Był też masonem. Wolnomularskie symbole w dobrzyckim majątku można spotkać na każdym kroku.
Gorzeński nie tylko aktywnie uczestniczył w życiu politycznym kraju i tworzeniu Konstytucji, ale przede wszystkim zasady, o których była mowa w dokumencie wcielał w życie w swojej posiadłości, m.in. uwłaszczył mieszczan. Właściciel był też uważany za członka loży masońskiej o czym mają świadczyć symbole znajdujące się w samym pałacu oraz parku.
AW, zdjęcia: autor, archiwum
Napisz komentarz
Komentarze