Przenoszenie wiersza na ścianę budynku sąsiadującego z Synagogą zajęło artystom z Izraela kilka godzin. Mural inspirowany miastem, jego przeszłością i ludźmi od tygodnia można oglądać , a raczej czytać. Ponieważ przede wszystkim dotyczy społeczności żydowskiej zamieszkującej Ostrów Wielkopolski został namalowany w języku hebrajskim i polskim.
Nitzan Mintz, która napisała wiersz dla Ostrowa Wielkopolskiego, pierwszy mural z nurtu poezji ulicznej stworzyła podczas Festiwalu "Energia Miasta 2016" w Łodzi. Dedykowała go dzielnicy Bałuty, gdzie w czasie wojny mieściło się żydowskie getto. Można go oglądać na ścianie przy ul. Pasterskiej (róg WiN). W tworzeniu ostrowskiego muralu pomagał jej związany z nurtem street art. Dede aka Dede Bandaid, którego twórczość zawiera antysystemowy przekaz, a najbardziej rozpoznawalnym motywem są plastry (band-aids) rozumiane jako symbol leczenia, uzdrawiania zarówno osobistych, jak i wspólnotowych traum. Także jego murale, pod wspólna nazwą Searching Safety/Szukając bezpieczeństwa, można od dwóch lat oglądać w Łodzi.
Przy okazji wizyty gości z Izraela OCK nawiązało współpracę z Fundacją Urban Forms, której działania ogniskują wokół szeroko pojętej kultury miejskiej. Fundacja ta jest również współorganizatorem Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Przylot artystów współfinansowany był przez Ambasadę Izraela.
AW, Biuro Prasowe w Ostrowie Wielkopolskim
Napisz komentarz
Komentarze