Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 20:17
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Budka telefoniczna, która… sama dzwoni. Po drugiej stronie Józef Piłsudski

Z większości miast znikają, a do Jarocina powróciła. Na tamtejszym Rynku stanęła budka telefoniczna, która czasami dzwoni sama. A jeśli my spróbujemy wybrać numer, to dodzwonimy się tylko do wybranych, ale za to wyjątkowych osób, bo ojców niepodległości Polski i powstańców wielkopolskich. Słuchając ich opowieści, można też obejrzeć zdjęcia sprzed stu lat.
Budka telefoniczna, która… sama dzwoni. Po drugiej stronie Józef Piłsudski

Niby budka telefoniczna, ale ta na jarocińskim Rynku może zaskoczyć. Tak jak w tradycyjnej jest aparat telefoniczny, który - uwaga - sam dzwoni. Jednak inaczej niż w znanym filmie sensacyjnym, jego odebranie nie zagraża naszemu życiu, a gwarantuje poszerzenie wiedzy. - W rocznicę najważniejszych wydarzeń budka zadzwoni, zapraszając do odebrania telefonu. Gdy w porę podniesiemy słuchawkę, usłyszymy wieści rodem sprzed stu lat! Narratorem galerii zdjęć oraz dzwoniącego kalendarium jest aktorka i wokalistka, Dorota Kołodziej – informuje Muzeum Regionalne w Jarocinie, które koordynuje projekt Budki Niepodległościowej w mieście.

Możemy też sami zadzwonić. Lista rozmówców jest ograniczona, ale znajdują się na niej osoby niezwykłe: Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Jędrzej Moraczewski i Józef Haller, ale także powstańcy wielkopolscy z ziemi jarocińskiej: Zbigniew Ostroróg Gorzeński, Euzebiusz Basiński, Michał Hybiak, Jan Klimek, Czesław Pawłowski.

Głosu poszczególnym postaciom użyczyli aktorzy: Mariusz Gołaj (Józef Piłsudski), Jarosław Tomica (Jędrzej Moraczewski), Jacek Sikora (Józef Haller), Marcin Mrowca (Ignacy Paderewski), Jan Żórawski (Ignacy Daszyński), Tomasz Lipka (Roman Dmowski) oraz Kamil Dawid Gałuszka (Wincenty Witos). Wszyscy oni mieli wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości i jak łatwo się domyślić w trakcie rozmowy telefonicznej opowiadają o swojej roli w powrocie naszego kraju na mapy świata w 1918 roku.

Słuchając opowieści, można też obejrzeć unikatowe fotografie wkomponowane w ściany instalacji. Autorem instalacji jest Maciej Hanusek, twórca projektu Budka Nietelefoniczna.

Oficjalnymi partnerami projektu są Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz portal JPILSUDSKI.ORG.

AW, Muzeum Regionalne w Jarocinie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 17 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Zamiast tego drewnianego podestu można by było wykonać chociaż drewnianą kładkę na rzece Swędrni przy wiadukcie Szlaku Bursztynowego gdzie przerywa ścieżkę rowerową i trzeba nadrabiać kilometry jadąc do ulicy Sportowej gdzie można się przeprawić przez tamtejszy most i cofać się z powrotem do Szlaku Bursztynowego. Ciekawe jak to ma zrobić osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim wydłużając bardzo swoją trasę.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:36Źródło komentarza: Ciężki sprzęt w Parku Przyjaźni. Drewniana konstrukcja już nad wodąAutor komentarza: MłodyTreść komentarza: Świat po wojnie - a Polska po 1989 roku została tak urządzona, żebyśmy byli niewolnikami w rękach przedsiębiorców, polityków i elit wykonujących tzw ,,wolne zawody" najczęściej z branży prawniczej i medycznej. Z niepokojem patrzę na to, że, oni mają takie olbrzymie pieniądze, powiązania z zagranicznym kapitałem, że obecnie obwarowują się u władzy w Polsce, aby nie dopuścić już nigdy do odbicia władzy z ich rąk, przez Prawicę albo Antysystemowców. Przyglądam się tej ,,elicie" już od czasów studiów i mogę śmiało napisać że od lat jest stały podział na burżujów (przedsiębiorcy, prawnicy, medycy, dyrektorzy, profesorowie akademiccy, nauczyciele), którzy w większości popierają PO, ewentualnie ich koalicjantów, oraz na ,,pospolity lud drugiej kategorii" (robotnicy, rzemieślnicy - ogólnie ludzie pracy fizycznej, rolnicy, bezrobotni, emeryci), którzy głosują na PiS, a od niedawna na Konfederacje.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:19Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama