Niby budka telefoniczna, ale ta na jarocińskim Rynku może zaskoczyć. Tak jak w tradycyjnej jest aparat telefoniczny, który - uwaga - sam dzwoni. Jednak inaczej niż w znanym filmie sensacyjnym, jego odebranie nie zagraża naszemu życiu, a gwarantuje poszerzenie wiedzy. - W rocznicę najważniejszych wydarzeń budka zadzwoni, zapraszając do odebrania telefonu. Gdy w porę podniesiemy słuchawkę, usłyszymy wieści rodem sprzed stu lat! Narratorem galerii zdjęć oraz dzwoniącego kalendarium jest aktorka i wokalistka, Dorota Kołodziej – informuje Muzeum Regionalne w Jarocinie, które koordynuje projekt Budki Niepodległościowej w mieście.
Możemy też sami zadzwonić. Lista rozmówców jest ograniczona, ale znajdują się na niej osoby niezwykłe: Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Jędrzej Moraczewski i Józef Haller, ale także powstańcy wielkopolscy z ziemi jarocińskiej: Zbigniew Ostroróg Gorzeński, Euzebiusz Basiński, Michał Hybiak, Jan Klimek, Czesław Pawłowski.
Głosu poszczególnym postaciom użyczyli aktorzy: Mariusz Gołaj (Józef Piłsudski), Jarosław Tomica (Jędrzej Moraczewski), Jacek Sikora (Józef Haller), Marcin Mrowca (Ignacy Paderewski), Jan Żórawski (Ignacy Daszyński), Tomasz Lipka (Roman Dmowski) oraz Kamil Dawid Gałuszka (Wincenty Witos). Wszyscy oni mieli wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości i jak łatwo się domyślić w trakcie rozmowy telefonicznej opowiadają o swojej roli w powrocie naszego kraju na mapy świata w 1918 roku.
Słuchając opowieści, można też obejrzeć unikatowe fotografie wkomponowane w ściany instalacji. Autorem instalacji jest Maciej Hanusek, twórca projektu Budka Nietelefoniczna.
Oficjalnymi partnerami projektu są Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz portal JPILSUDSKI.ORG.
AW, Muzeum Regionalne w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze