Reklama
poniedziałek, 13 stycznia 2025 02:42
Reklama
Reklama
Reklama

Jak uczyć niekonwencjonalnie? Sprawdzają to nauczyciele z pleszewskiego OHP

Jak uczyć nowocześnie i odkrywać w uczniach niedostrzegany dotąd potencjał? Pytanie postawili sobie nauczyciele ze Stowarzyszenia Edukacja-Młodzież z Pleszewa działającego w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP. Dlatego biorą udział w projekcie Erasmus+ „Opportunities in the Puzzle of Ethnic Needs”. W ramach programu wyjechali do Bułgarii, gdzie spotkali się z innymi nauczycielami z Europy biorącymi udział w projekcie i starają się odpowiedzieć na pytania dotyczące współczesnego kształcenia młodych ludzi.

Projekt KA2 Erasmus+ „Opportunities in the puzzle of ethnic needs” zakłada m.in. szkolenia dla nauczycieli, które polegają m.in. na  wdrażaniu nowych lub niekonwencjonalnych metod nauczania w placówkach edukacyjnych oraz różnego rodzaju szkoleń. W spotkaniu w Sofii, oprócz bułgarskich i polskich nauczycieli, wzięli udział również pedagodzy z Turcji i Hiszpanii. - Nauczyciele brali udział w szkoleniu komputerowym „ Training for qualification of part of professional organizer Internet applications” i zapoznali się z naturalną metodą nauczania Celestyna Freinet.  Polega ona m.in. na eliminowaniu tradycyjnego prowadzenia zajęć z udziałem szkolnych podręczników, za to propaguje wykorzystywanie zainteresowania uczniów, ich  aktywność. Metoda opiera się na pracy poprzez zabawę, która odpowiada dzieciom. Według Freineta wpływa ona na wszechstronny rozwój młodego człowieka i podkreśla jego wyjątkowość - wyjaśnia Izabela Werner, dyrektor Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej prowadzonej przez Stowarzyszenie Edukacja - Młodzież.

Umowa   na udział w nowym projekcie KA2 Erasmus+ „Opportunities in the puzzle of ethnic needs” została podpisana  w lutym 2018 roku. Od tego momentu ruszyła współpraca, która będzie trwała przez najbliższe dwa lata. A pleszewscy nauczyciele będą uczyli się nawzajem od  nauczycieli z Bułgarii, Hiszpanii i Turcji. Projekt zakłada dążenie do wprowadzenia innowacyjnego podejścia pedagogicznego opartego na teorii C.Freinet oraz tworzenie cyfrowych narzędzi edukacyjnych. Teoria Freineta opiera się na integracji społecznej, promowaniu współpracy w grupie i ulepszaniu uczenia się uczniów w gorszej sytuacji. Innowacyjnymi produktami ma być rozwój pedagogiczny i internetowy.

AW, CKiW OHP w Pleszewie 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: -2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1036 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama