Reklama
poniedziałek, 13 stycznia 2025 02:29
Reklama
Reklama
Reklama

Tarczyca atakuje, a endokrynologów brakuje. Jarociński szpital chce utworzyć punkt konsultacyjny dla chorych

Schorzenia tarczycy powoli dołączają do listy chorób cywilizacyjnych. Zwiększa się liczba operacji wola guzkowego i raka tarczycy. W jarocińskim szpitalu wykonuje się około 10 zabiegów miesięcznie. Rocznie 7 osób musi poddać się operacji z powodu nowotworu, który wcześnie wykryty daje dobre rokowania. Dlatego placówka zamierza otworzyć endokrynologiczny punkt konsultacyjny.

Tarczyca atakuje przede wszystkim kobiety, ale także panowie zaczynają mieć problemy z tym narządem. Na szczęście z tą chorobą da się żyć i przy odpowiednim prowadzeniu przez lekarza pacjenci nie odczuwają  praktycznie żadnego dyskomfortu. – Do operacyjnego usunięcia tarczycy tzw. tyreoidektomii dochodzi wtedy, kiedy wszystkie inne metody leczenia okazały się nieskuteczne. Okazuje się też jedyną, skuteczną  metodą w przypadku usunięcia raka tarczycy, ale i też niezłośliwego wola. Tarczycę wycina się wtedy, kiedy staje się bardzo duża i naciskając na tchawicę, utrudnia pacjentowi oddychanie. Kolejną przyczyną jej usunięcia jest też nadczynność i brak efektów leczenia farmakologicznego – wyjaśnia dr  n. med. Jerzy Skrobisz, chirurg-endokrynolog, który wspólnie z lekarzami z jarocińskiego szpitala  przeprowadza operacje. 

Tarczyca bywa podstępną chorobą i nie zawsze daje o sobie od razu znać. – Przede wszystkim pacjentów powinno zaniepokoić m.in. wzmożone wypadanie włosów, sucha skóra, bezsenność, trudności w oddychaniu czy duszności. Wtedy najlepiej wykonać specjalistyczne badania, które pozwolą na potwierdzenie lub wykluczenie choroby tarczycy. Do podstawowych należą TSH , T3 i T4  oraz USG - dodaje dr Skrobisz.

Jeśli okaże się, że pacjent ma faktycznie chorą tarczycę, wówczas lekarz podejmuje odpowiednie kroki. – Zdajemy sobie sprawę, że dostęp do endokrynologów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w naszym regionie jest ograniczony i pacjenci są skazani na prywatne wizyty. Dlatego rozważamy, czy w najbliższej przyszłości nie otworzyć w naszym szpitalu endokrynologicznego punktu konsultacyjnego. Myślę, że cieszyłby się on podobnym zainteresowaniem, jak punkt konsultacyjny dla cukrzyków - uważa Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Otwarcie punktu konsultacyjnego musi być poprzedzone analizą finansową, która zostanie przeprowadzona wspólnie ze starostwem. Jeżeli znajdą się pieniądze taki punkt w jarocińskim szpitalu powstanie.

AW, Szpital Powiatowy w Jarocinie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: -2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1036 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama